Podstawowy przepis na pierogi z kapustą i grzybami - KUKBUK

Podstawowy przepis na pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi nie tylko od święta.

Wodę gotujemy i mieszamy z olejem. Mąkę przesiewamy do miski, wlewamy około gorącej ¾ wody, początkowo mieszając widelcem, by się nie oparzyć. Gdy nieco ostygnie, wyrabiamy ciasto, dodając w razie potrzeby więcej wody, do uzyskania spoistego, nieklejącego się do rąk ciasta. Ciasto zawijamy w folię i odstawiamy na przynajmniej godzinę.

Suszone grzyby moczymy w gorącej wodzie przez około 30 minut. Odsączamy, zachowując płyn. Pieczarki, borowiki i cebulę kroimy w kostkę, kapustę drobno siekamy. Pieczarki wrzucamy na patelnię, solimy i smażymy, aż do stracą większość wody i nabiorą nieco koloru. Dodajemy borowiki i smażymy jeszcze chwilę, po czym odstawiamy na bok. Cebulę smażymy na maśle do miękkości, dodajemy grzyby, kapustę i smażymy wszystko przez około 10 minut, jeśli chcemy, by była jędrna. Jeśli wolimy bardziej miękką kapustę, dodajemy trochę wody i dusimy przez 30 minut. Doprawiamy solą i pieprzem i studzimy farsz.

Ciasto rozwałkowujemy, wykrawamy z niego szklanką kółka. Na każde nakładamy zbitą kulkę z ciasta. Składamy na pół i zlepiamy brzegi. Gotujemy w osolonej wodzie około 3-4 minuty.


© KUKBUK 2018