Zrównoważony rozwój - KUKBUK

Zrównoważony rozwój

Przyjemne czy pożyteczne? To pytanie towarzyszy dokonywaniu różnych wyborów – na co poświęcić czas, w co się zaangażować, jak działać. W 2003 roku najważniejszym wyborem Nespresso było stworzenie we współpracy z Rainforest Alliance programu zrównoważonego rozwoju Nespresso AAA Sustainable Quality™.
Nespresso Cherries

To był wynik zobowiązania, które podjęliśmy jako marka – dostarczać konsumentom kawę najwyższej jakości. A jakość nie powstaje przypadkiem, tylko jest skutkiem decyzji, które zapadły bez kompromisów. To dzięki tym wyborom filiżanka twojej kawy ma dziś pozytywny wpływ na otoczenie.

 

Kawa ze zrównoważonych upraw

Delikatny krzew kawowca rodzi owoce trudne w uprawie, wymagające odpowiednich warunków klimatycznych, gleby, nasłonecznienia. Nie mniej ważny jest jego „opiekun” – wprawne ręce, specjalistyczna wiedza, zaangażowanie i pasja plantatorów, codziennie pielęgnujących drzewka. Tylko dzięki połączeniu tych czynników kawa może odznaczać się wyjątkową jakością. W Nespresso wiemy, że taka jakość nie jest dziełem przypadku. Jest rezultatem wielu trudnych wyborów, podejmowanych bez kompromisów, wymagających inwestycji i zobowiązań. Nasze wybory mają konsekwencje idące dużo dalej niż gotowa filiżanka aromatycznej kawy. Ekstensywne uprawy, wycinka lasów tropikalnych i zanieczyszczenie środowiska to tańsze sposoby pozyskiwania kawy, lecz także przyczyny negatywnych zmian klimatycznych, o których alarmują naukowcy i ekolodzy. Te zmiany spowodują w przyszłości ograniczenie dostępności kawy i spadek jej jakości. Właśnie dlatego w 2003 roku we współpracy z Rainforest Alliance stworzyliśmy program zrównoważonego rozwoju – Nespresso AAA Sustainable Quality™. To przykład odpowiedzialnego podejścia do pozyskiwania kawy przy jednoczesnej trosce o farmerów, ich rodziny, lokalne społeczności i środowisko. W ten sposób przyczyniamy się do polepszenia warunków życia plantatorów i ich bliskich, a w efekcie współpracy z nimi, ich pasji i zaangażowania otrzymujemy ziarna wyjątkowej jakości. Program nie tylko pozwala uprawiać kawę odpowiedzialnie, lecz także gwarantuje większe wynagrodzenie dla farmerów – tym, których owoce spełniają nasze standardy, płacimy 30-40% więcej.

Fazenda Cachoeira da Grama – przy zielonych wodospadach

Na początku czerwca odwiedziliśmy farmę Gabriela de Carvalho Diasa w sercu gór Mantiqueira, na granicy stanów São Paulo i Minas Gerais. Przyglądaliśmy się pracy przy zbiorach słodkiej odmiany ziaren arabiki – Yellow Bourbon, a także miejscom obróbki i suszenia owoców kawowca. Po długiej wędrówce w towarzystwie agronomów w upalnym brazylijskim słońcu trafiliśmy do korytarza bujnej roślinności wokół wodospadu. Wrażenie było niesamowite – jakbyśmy weszli do klimatyzowanego pomieszczenia. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś rosły tu kawowce, a ich uprawa zakwaszała źródło. Agronomowie Nespresso pomogli zorganizować uprawy bardziej efektywnie, tak aby chronić okoliczną przyrodę i odtworzyć naturalne siedliska zwierząt, których ślady nieraz przyklejały się do naszych butów. To dobry znak, śmiali się Brazylijczycy.

Człowiek najlepszą inwestycją

„Praca przy produkcji kawy jest trudna, ale praca dla Nespresso to… harówka!”, żartował z nas Gabriel de Carvalho Dias, wymieniając wysokie standardy zbiorów i obróbki kawy narzucane przez Nespresso. A poważnie dodał: „Dzięki wytężonej pracy farma funkcjonuje lepiej, a nasze ziarna sprzedajemy z dużo wyższą marżą, także innym kupcom”. Po kolacji przygotowanej przez żonę i córkę Gabriela usiedliśmy, by wysłuchać historii o tym, jak zmieniła się farma, odkąd zaczął współpracować z Nespresso. Nieśmiała nastolatka, zaskoczona tak liczną grupą gości z całego świata, powiedziała nam: „Nie wiedziałam, że kawa może być ważna dla tylu ludzi. Chcę dowiedzieć się więcej o naszej farmie i uprawie kawy”. Trudności ekonomiczne, z jakimi boryka się wielu farmerów, sprawiają, że brakuje rąk do pracy. Młodzi wybierają karierę zawodową w mieście i nie ma komu przekazać plantacji. Wielkim wyzwaniem jest brak sukcesji. Dlatego wspieramy farmerów poprzez inwestycje w infrastrukturę, wypłacanie bonusów za produkcję kaw najwyższej jakości, dofinansowanie oraz organizację szkoleń i stałe konsultacje ponad 350 agronomów, którzy mieszkają i pracują na plantacjach, pomagając farmerom optymalizować uprawę kawowców. Tak tworzymy wspólne wartości – Nespresso otrzymuje kawę najwyższej jakości, a plantatorzy mają zapewnioną bezpieczną i godną przyszłość. To zachęca młodych do pozostania na farmie i kontynuowania pracy swoich rodziców.

Nespresso Green Coffee

Młyn spółdzielczy w kolumbijskim Jardin

W Kolumbii, skąd także pozyskujemy kawę, zauważyliśmy, że jakość ziaren z każdej plantacji była inna, podobnie jak metody ich obróbki. Po konsultacjach z lokalną społecznością Nespresso zdecydowało się wraz z mieszkańcami zbudować młyn do obróbki owoców kawowca. Powstał w miejscowości Jardin. Mycie owoców kawy i fermentacja to ważny etap w procesie pozyskiwania ziaren – występuje przy tym duże ryzyko, że zostaną one zanieczyszczone lub uszkodzone, co znacznie obniża wartość surowca. Plantatorzy z okolic zanoszą owoce do młyna, gdzie są myte i obrabiane, by następnie pójść na sprzedaż. Wcześniej każdy farmer mył owoce na własnej plantacji. Inwestycja wspierana przez Nespresso wiele zmieniła w regionie. Według badań niezależnej firmy konsultingowo-doradczej CRECE (Centrum Regionalnych Studiów nad Przedsiębiorczością i Kawą) dochody farmerów z Jardin wzrosły o 17%. Zmniejszyło się także zużycie wody wykorzystywanej dotychczas do obróbki kawy – o ponad 60%. Okoliczne rzeki nie są zanieczyszczone – wcześniej woda z mycia ziaren na ramach spływała wprost do nich. Farmerzy zaoszczędzają dziś około pięciu godzin dziennie w czasie zbiorów i mogą przeznaczyć ten czas dla rodziny lub na aktywność na rzecz lokalnej społeczności. Podczas pobytu w Kolumbii odwiedziliśmy szkołę podstawową dla dzieci z okolicznych farm. Nauczycielka przedstawiła nas uczniom: „To kupcy kawy z różnych stron świata. Możecie ich teraz zapytać o co tylko chcecie”. Zapadła cisza. Wtem najmniejszy chłopiec zwrócił się do mojego kolegi: „Dlaczego pan jest taki wysoki?”. Z trudem powstrzymaliśmy wybuch śmiechu. „Piję dużo mleka” – odpowiedział z powagą. Mnie to wzruszyło.

Minął już ponad rok, odkąd zdecydowałam się dołączyć do Nespresso. W pewnym momencie ważna dla mnie stała się szersza niż tylko smak kawy wartość, jaką może tworzyć marka kawowa. Zbiegło się to z udziałem w Re:Co Symposium – najważniejszej konferencji poświęconej kawom specialty w Europie. O projekcie Nespresso na rzecz wyrównywania szans kobiet w Kenii opowiadała wówczas niezależna ekspert do spraw gender – i to był jeden z takich momentów, kiedy czuje się dumę z tego, gdzie się jest. W końcu jesteśmy wyborami, których dokonujemy, czyż nie?

Wszystkie informacje o działaniach Nespresso na rzecz zrównoważonego rozwoju można znaleźć na stronie: Nespresso. 


© KUKBUK 2018