Żydowska kultura na koniec lata - KUKBUK

Żydowska kultura na koniec lata

Na Festiwalu Warszawa Singera zapoznamy się z tradycją, historią i kulinarnymi zwyczajami przedwojennej stolicy.
warszawa singera kukbuk

 

To już 13. edycja festiwalu Warszawa Singera propagującego wiedzę o żydowskiej kulturze. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, żeby zaproponować publiczności najlepszy wybór artystów, pisarzy, muzyków wraz z ich innowacyjnymi projektami. W dniach 27 sierpnia – 4 września będziemy zapoznawać się z żydowską kultura i tradycją, spotykać z historykami, naukowcami i ekspertami oraz wymieniać się poglądami i wiedzą. Wydarzenie będzie miejscem spotkania wszystkich, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa.

 

W programie czołowe miejsce zajmować będzie muzyka, w której historia łączy się ze współczesnością. Wystąpią artyści zarówno rodzimi, jak i zagraniczni, grający muzykę klasyczną, kameralną, jazz, indie rock i inne. Nie zabraknie również teatralnych inspiracji: na deskach Teatru Żydowskiego obejrzymy przejmujące sztuki podejmujące nie tylko tematy holokaustu i pamięci, lecz także zabierające nas w fascynujący świat żydowskiej kuchni.

 

Tej ostatniej zresztą poświęcony będzie cały blok programowy. Kulinarnej części festiwalu swojej nazwy użyczyła książka „W kuchni mamy Soni” z przepisami na tradycyjne przedwojenne żydowskie potrawy, które gościły w domu rodziców autorów: Gołdy i Janusza Tencerów. Przedwojenna Warszawa była ważnym centrum kultury żydowskiej. Z orientalną kulturą i językiem jidysz można było zetknąć się na każdym kroku, także w barach i restauracjach. Tradycyjna kuchnia żydowska z gęsim pipkiem, czulentem, gefilte fisz, cymesem doceniana była zarówno przez Żydów, jak i gojów. Na kulinarną część festiwalu składać się będą konkursy oraz prowadzone przez wybitnych znawców żydowskiego gotowania warsztaty i pokazy: m.in. lekcje zaplatania chałki, prezentację wypieku bajgli oraz degustację izraelskich win. Działające wokół Placu Grzybowskiego restauracje i bary przygotują natomiast specjalne festiwalowe menu inspirowane przysmakami dawnej Warszawy.

 

Więcej na stronie organizatora oraz na Facebooku wydarzenia.

 

Festiwal Warszawa Singera

27 sierpnia – 4 września

Plac Grzybowski

Warszawa

 


© KUKBUK 2018