Zostań cukiernikiem na jeden dzień - KUKBUK

Zostań cukiernikiem na jeden dzień

Jak wygląda cukiernia od kuchni? Przekonajcie się sami i upieczcie sobie świąteczne cuda pod okiem najlepszych rzemieślników.

Zdjęcie: materiały promocyjne

cukiernik zawod kukbuk

Pamiętacie Charliego Bucketa? Tak, to ten szczęściarz, któremu zazdrościliśmy zwiedzania czekoladowego raju Willy’ego Wonki. Kto choć raz, otwierając tabliczkę, wstrzymywał na ułamek sekundy oddech z nadzieją, że znajdzie w środku magiczny kupon-przepustkę do Fabryki Czekolady, ten może w końcu odetchnąć z ulgą. Muzeum Warszawskiej Pragi już niebawem pomoże wam spełnić marzenie z dzieciństwa i na jeden dzień zabierze do cukierniczego raju.

 

W pawilonie nr 34 na ulicy Targowej 18 na warszawskiej Pradze od 1974 roku mieści się pracownia i sklep prowadzony przez mistrza cukierniczego Krzysztofa Sierskiego. Codziennie wypieka tu swoje cuda – pączki, eklery, torty, a w sezonie faworki i mazurki. Znajdziecie tu wszystkie warszawskie klasyki, ale bardziej, niż ogromny wybór słodkości, wyróżnia to miejsce bezkompromisowe podejście do cukierniczej tradycji. Jak podkreśla sam mistrz, najważniejsze w jego zawodzie jest, aby wszystko było przygotowane według dopracowanych do perfekcji receptur, bez chemii i zawsze ręcznie.

 

Jeśli ciekawi was, jak to wszystko wygląda „od kuchni”, to akcja „Zostań cukiernikiem na jeden dzień” będzie idealną okazją, żeby spróbować swoich sił w sztuce wypiekania, lukrowania, ozdabiania i oczywiście chrupania ciastek. Na jeden dzień możesz zostać pomocnikiem mistrza w jego pracowni, poznać sekrety tradycyjnych receptur i nauczyć się obsługiwać profesjonalne narzędzia cukiernicze. A co najważniejsze – wykonać pod okiem najlepszych swoje własne słodkie dzieło.

 

Muzeum Warszawskiej Pragi spotkania z rzemieślnikami realizuje w ich naturalnym środowisku – w warsztatach i pracowniach. Cykl nosi tytuł „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy”, a sama akcja „Zostań cukiernikiem na jeden dzień” jest dwuetapowa. Pierwsza część to okazja do rozmowy z mistrzem na jarmarku „Zrób sobie prezent”, organizowanym przez Muzeum 5 grudnia od godziny 11 do 16. Data drugiego, praktycznego etapu zostanie ogłoszona niebawem. Aby być na bieżąco, śledźcie stronę wydarzenia na Facebooku.


© KUKBUK 2018