Weekend z dala od sklepów. Dokąd pójść, by skutecznie odpocząć? - KUKBUK

Weekend z dala od sklepów. Dokąd pójść, by skutecznie odpocząć?

Zmęczeni przedświąteczną gorączką, w ten weekend stawiamy na odprężające doświadczenia. Zamiast iść na kolejne zakupy, nasycimy oczy sztuką i spędzimy czas z bliskimi na rodzinnych warsztatach.

Tekst: Magda Malicka
Zdjęcia: materiały prasowe

Poznań

Promocja książki „Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej”, 14 grudnia

Piątkowy wieczór spędzimy w klubie Hyćka na spotkaniu z autorami książki „Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej”, która ukazała się pod patronatem KUKBUK-a. Razem z historykiem Jarosławem Dumanowskim i dziennikarką kulinarną Magdaleną Kasprzyk-Chevriaux cofniemy się do czasów, gdy pasternak nie był tylko zabawnym słówkiem, a kucharze serwowali produkty o tak intrygujących nazwach jak żółtonosy i sielanki. Poznamy też kulinarne przemyślenia świętych Piotra i Pawła, które na długie stulecia ukształtowały naszą żywieniową wyobraźnię. Jednym słowem: spojrzymy na kuchnię polską z zupełnie nowej perspektywy.

historia zapomnianej kuchni polskiej

Gdańsk

Festiwal Sputnik, 14-20 grudnia

Przez cały weekend będziemy obcować z rosyjskim kinem podczas gdańskiego festiwalu Sputnik. Zaprezentowane tam zostaną dzieła uznanych reżyserów, ale nie zabraknie też debiutów. W większości będą to utrzymane w poetyckiej stylistyce filmy, w których twórcy biorą pod lupę swoją ojczyznę i kwestie społeczne. Jak zapowiadają organizatorzy – znajdzie się też miejsce na eksperymenty z formą, a nawet tematykę sportową.

 

Warszawa

Magiczna Gwiazdka, 15 grudnia

Sobotę spędzimy w towarzystwie najmłodszych. Na organizowanej przez Karolinę Ferenstein-Kraśko imprezie czeka na nich – i na nas – mnóstwo atrakcji, od przejażdżki zaprzęgiem Królowej Śniegu, przez warsztaty dziennikarskie i rękodzielnicze, aż po rodzinne konkursy. Znajdzie się też coś dla małych i dużych łasuchów – wspólne pieczenie i dekorowanie świątecznych wypieków w kuchni Świętego Mikołaja. Będzie strefa LG z interaktywnym telewizorem, na którym wyświetlane będą bajki. KUKBUK natomiast zaserwuje gościom gorącą czekoladę!

Wstęp na imprezę kosztuje 40 złotych. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Ośrodka Pomocy Społecznej w Rucianem-Nidzie i podopiecznych 12 domów dziecka. Impreza odbywa się pod patronatem KUKBUK-a.

Hawrot × Wasilewska × Krajewska, 15 grudnia

Wyjścia na tę imprezę nie moglibyśmy sobie odmówić. Joanna Hawrot, polska projektantka, w 2014 roku uznana przez jury konkursu HUSH Selected za projektantkę roku, połączyła siły z malarką, ilustratorką i graficzką Aleksandrą Waliszewską. Wspólnie stworzyły kolekcję 16 kimon, które na zdjęciach uwieczniła fotografka Zuza Krajewska. Efekty tej współpracy będzie można obejrzeć na wystawie w Galerii Leto.

U króla Maciusia, 16 grudnia

W niedzielę zjawimy się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na Muranowie, by wziąć udział w rodzinnych warsztatach twórczych „Chanuka w Maciusiowym królestwie”. Poznamy zwyczaje związane z tytułową Chanuką – czyli żydowskim Świętem Poświęcenia. Jak każe tradycja, zapalimy świece w chanukowym świeczniku zwanym chanukiją. Po warsztatach obejrzymy muzealne wystawy: czasową „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” i stałą, będącą podróżą przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności.

Wrocław

Spacer śladami wrocławskich Żydów, 16 grudnia

Niedzielne popołudnie spędzimy na świeżym powietrzu. Udamy się na spacer po Wrocławiu z licencjonowaną przewodniczką miejską Iwoną Stec. Posłuchamy fascynujących historii o wybitnych postaciach i zwykłych ludziach pochodzenia żydowskiego. Odkryjemy dziedzictwo, które pozostawili po sobie w tym mieście. Poznamy też historię wrocławskich synagog, dowiemy się, jak nazywały się żydowskie domy handlowe i jaką funkcję te obiekty pełnią dziś. Udział w wycieczce jest możliwy wyłącznie po wcześniejszym zapisaniu się.

Kraków

Język kwiatów, wystawa Akiry Inumaru w MOCAK-u, do 17 marca 2019

Na drugim końcu kraju pochylimy się nad kwiatami z niezwykłych obrazów Akiry Inumaru w MOCAK-u. Japoński artysta w procesie tworzenia wykorzystuje kwiaty, barwniki pozyskane z roślin i działanie światła słonecznego. To ostatnie zresztą, jak sam deklaruje, jest głównym tematem jego prac. W znaczeniu fizycznym „tworzy” kolor, niszczy materię i równocześnie jest życiodajne. W ujęciu mistycznym – utożsamia się je z duchowością. Wystawa w sam raz na zimę, kiedy światła jak na lekarstwo.


© KUKBUK 2018