Warsztat mistrzów i energia młodości. Tę wystawę jesienią musicie zobaczyć - KUKBUK

Warsztat mistrzów i energia młodości. Tę wystawę jesienią musicie zobaczyć

Tu owocuje kilkuletnia współpraca studentów ASP z doświadczonymi rzemieślnikami. Tu spojrzenie młodych projektantów łączy się z wiedzą mistrzów fachu. Wystawa „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem” to seria unikalnych dzieł, które naprawdę warto poznać.

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe

Eksponaty to neony, bombki, obuwie, lampy, parasolki, szkło i sztukateria. – Niektóre przedmioty są dostępne na indywidualne zamówienie u rzemieślników lub projektantów. Inne zostały wyprodukowane w krótkich seriach, produkcja jeszcze innych może dopiero ruszyć. W tle przedstawiamy również obiekty ze standardowej oferty danego warsztatu rzemieślniczego, aby pokazać punkt wyjścia i podkreślić różnorodność rzemieślniczego wzornictwa – mówi kuratorka wystawy Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.

Rzemieślnicy we współpracy z młodymi artystami stworzyli niepowtarzalne przedmioty.

Nad wystawą pracowały warsztaty mistrzowskie, reprezentujące niszowe zawody związane z wytwórczością. Umożliwiając im spotkanie z pokoleniem młodych artystów, kuratorzy pragnęli ocalić zanikającą tradycję i dostosować ją do potrzeb obecnych odbiorców. – Rzemieślnik nie jest w tej współpracy jedynie podwykonawcą zlecenia, ale mistrzem, który dzieli się swoją wiedzą i udziela konsultacji na etapach projektowania i prototypowania – podkreśla Chudyńska-Szuchnik.

Celem wystawy jest ochrona ginących tradycji rzemieślniczych i dostosowanie ich do potrzeb współczesnych odbiorców.

Wystawę „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem” można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi od 25 października 2018 roku do 14 kwietnia 2019 roku. Towarzyszą jej spotkania, warsztaty oraz oprowadzanie kuratorskie dla małych i dużych. Pełny program znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Warszawskiej Pragi.

Wystawie towarzyszą spotkania, warsztaty oraz oprowadzania kuratorskie dla małych i dużych.

© KUKBUK 2018