Sylwester 2018. Dokąd warto pójść? - KUKBUK

Sylwester 2018. Dokąd warto pójść?

Jaki Sylwester, taki cały nowy rok. Zadbajcie więc tym bardziej, żeby podczas noworocznej zabawy nie zabrakło pysznego jedzenia! Podpowiadamy, gdzie najpyszniej powitacie 2019 rok!

Tekst: Redakcja
Zdjęcie główne: Amy Shamblen / Unsplash.com

Jaki sylwester, taki cały nowy rok. Tym bardziej więc zadbajcie, żeby podczas noworocznej zabawy nie zabrakło pysznego jedzenia!

Pałac Kamieniec, Kamieniec pod Kłodzkiem

W Pałacu Kamieniec pod Kłodzkiem będziecie mogli świętować z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Pakiet sylwestrowy zapewnia minimum cztery noclegi w pięknych wnętrzach i pyszne posiłki z pałacowej kuchni.

Nota_Resto by Tomasz Leśniak, Kraków

Aperitif, sześciodaniowe menu degustacyjne i noworoczny toast. Najpierw ceviche z tuńczyka, cytron, mango i oliwa miętowa, potem polski sezonowany antrykot, mus ziemniaczano-orzechowy i duszone warzywa w sosie demi-glace. Kieliszek szampana wzniesiony w towarzystwie chałwy z kruszonką i w drogę do Bistro Bene, gdzie przyjemnym doznaniom kulinarnym także nie będzie końca! Sylwester w stylu prawdziwych foodies.

Concordia Taste, Poznań

Podróż do Nowego Jorku lat 20., epoki przepychu i imprez do białego rana! Będzie elegancko, wytwornie i oczywiście zabawowo. Muzyka z tamtych lat poniesie was do tańca, jakby nic innego się tej nocy nie liczyło. Najważniejsze, że nie zabraknie fenomenalnego menu, odliczania do północy i nieskończonych ilości szampana.

Zoni, Warszawa 

Zoni przy placu Konesera otwiera się na wszystkich amatorów dobrego jedzenia. W menu przygotowanym przez Aleksandra Barona między innymi: foie gras z chałwą, sezonowany stek ribeye z wędzonym masłem z ikrą śledzia i czekoladowy mus z rokitnikiem. Na dobry początek – kieliszek dobrego szampana. Czy to nie brzmi jak smaczny plan na zakończenie roku?

Farina Bianco,Łódź

Ci, którzy marzą o kulinarnej podróży, w sylwestra powinni wziąć azymut na Łódź! A konkretnie na restaurację Farina Bianco, która podczas balu sylwestrowego pod hasłem „W jedną noc dookoła świata” zaserwuje gościom wybuchową mieszankę potraw z niemal każdego zakątka globu! W menu autorstwa szefa kuchni Kamila Maćkowskiego pojawią się między innymi dania meksykańskie, włoskie, polskie i japońskie, do dyspozycji gości będzie też bogato zastawiony bar. Do tego muzyka na żywo – i dobra zabawa gwarantowana.


© KUKBUK 2018