Potlacz w bunkrze sztuki - KUKBUK

Potlacz w bunkrze sztuki

Wyobraźcie sobie świat, w którym pieniądze nie istnieją, bo rządzi kultura daru. Czy byłby idealny?
Potlacz w bunkrze sztuki kukbuk

Potlacz to indiańska ceremonia wymiany darów, która tylko pozornie wydaje się być ulgą w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm. Za prezenty powinno się przecież podziękować, a przysługa wymaga rewanżu. Tytułowy obrządek to więc nie tylko pozyskiwanie dóbr, lecz także spirala obdarowywania się coraz bardziej wartościowymi przedmiotami czy usługami. Ten, który nie ma się jak zrewanżować, często celowo niszczy dary, żeby uniknąć upokorzenia. Czy we współczesnej ekonomii jest miejsce dla handlu wymiennego? Jakie zasady powinny nim rządzić?

 

Te pytania zadali sobie twórcy projektu „Potlacz”, który właśnie ruszył w krakowskiej galerii Bunkier Sztuki. Materiałem wyjściowym projektu jest bajka Sławomira Shutego „Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy”. Bohaterka odmawia przyjęcia darów i uczestnictwa w bajce na dotychczasowych zasadach. Podwójną odmową doprowadza nie tylko do buntu w bajkowym świecie, lecz także do przemyślenia tego, jak działa dziecięca wyobraźnia.

 

Twórcy pomysłu chcą zachęcić dzieci i młodzież do fantazjowania na temat rzeczywistości, opartej nie na gromadzeniu dóbr, lecz na ich wymianie, nie tylko materialnej. Czy najmłodsi są w stanie wymyślić alternatywny do obowiązującego system ekonomiczny? Z pewnością są zdolni do artykułowania własnych potrzeb, które często różnią się od tych, które spodziewaliby się po nich dorośli, więc

 

Scenerią projektu „Potlacz” będzie wystawa w formie monumentalnej instalacji – mobilnego placu zabaw – złożonej z elementów które zostaną rozbudowywane przez uczestników. W finale będzie to także scenografia spektaklu przygotowanego przez reżyserkę teatralną Igę Gańczarczyk razem z dziećmi. Premiera spektaklu odbędzie się 29 sierpnia, a wystawa potrwa do 6 września. Zapraszamy!

 

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

pl. Szczepański 3a, Kraków

bunkier.art.pl

 

 


© KUKBUK 2018