Planete+ Doc Review, debata Kukbuk-a - KUKBUK

Planete+ Doc Review, debata Kukbuk-a

Planete+ Doc Review – debata „Jedzenie jako doświadczenie – czym jest food design?“
Planete+ Doc Review, debata Kukbuk

13 maja zaprosiliśmy czytelników i widzów znamienitego festiwalu Planete+ Doc Review na debatę poświęconą projektowaniu jedzenia i doświadczeń z jedzeniem związanych. Punktem wyjścia był film „Kuchnia wszystkich zmysłów” w reżyserii Franca Aleu – niepozbawiony wad, ale stanowiący naszym zdaniem niezły punkt wyjścia do rozmowy o mariażu kulinariów i sztuki.

 

Bardzo ambitnie zakrojony projekt kolacji w centrum sztuki w Barcelonie, który oglądamy w filmie, dowodził szerokiego myślenia o kulinariach, któremu przyklasnął pierwszy z zaproszonych gości, szef kuchni Wojciech Modest Amaro. Chwalił odwagę braci Roca, twórców tego totalnego założenia artystycznego, ale i ich odwagę błądzenia. Ania Theiss, krytyczka sztuki i KUKBUK-owa blogerka, kwestionowała zaś samą potrzebę tworzenia jako wyłączny impuls do realizacji projektów na taką skalę, angażujących finansowanie ze strony instytucji kulturalnych. Kasia Gliszczyńska, trzecia z uczestniczek debaty, projektantka i promotorka idei food designu, chwaliła natomiast metodę projektową jako owocną zarówno w pracach nad innowacją w kuchni (rozmaite research laby najlepszych kuchni świata), jak i w projektowaniu.

Rozmawialiśmy, przy udziale publiczności, o polskim wkładzie w rozwój kulinarnych trendów, o wyprawie Wojciecha Amaro do Brazylii i o rolach, które spełnia tak wyreżyserowane doznanie zmysłowe.

Ubawił nas dystans naszego „gwiazdkowego” szefa kuchni do swojej kariery telewizyjnej i ucieszył entuzjazm, z jakim projektanci – w osobie Kasi Gliszczyńskiej – myślą o jedzeniu jako o wszechstronnym, plastycznym tworzywie do eksploracji. Czekamy, jakie ambitne projekty wynikną z takich spotkań jako to!

Planete+ Doc Review, debata Kukbuk
Planete+ Doc Review, debata Kukbuk
Planete+ Doc Review, debata Kukbuk
Planete+ Doc Review, debata Kukbuk

© KUKBUK 2018