Opera na wszystkie zmysły - KUKBUK

Opera na wszystkie zmysły

W Krakowie rusza festiwal Opera Rara. To raj dla miłośników muzyki i… dobrego jedzenia.

Tekst: Magda Malicka
Zdjęcie główne: materiały prasowe

Według sondażu przeprowadzonego w 2018 roku opera nie jest ulubioną rozrywką Polaków – regularnie bywa w niej około 4% z nas. Tymczasem historia pamięta okres, kiedy wyjście do opery nie było niszową rozrywką, ale modą i popularnym sposobem na przyjemne spędzenie wieczoru. Do tych czasów chcą nawiązać twórcy festiwalu Opera Rara, wznawiając i przybliżając publiczności największe dzieła operowe.

Przed nami jedenasta edycja tego krakowskiego festiwalu. W tym roku organizatorzy po raz czwarty wezmą na warsztat barok. Nic dziwnego – w tej epoce nastąpił prawdziwy rozkwit opery. W latach 1587-1740 powstało około 400 dzieł, z których do dziś przetrwała mniej więcej połowa. Tymczasem w ciągu ostatnich dekad jedynie kilkadziesiąt z nich doczekało się wystawienia, nagrań scenicznych, płytowych czy wykonania koncertowego.

Spektakle w ramach festiwalu Opera Rara odbywać się będą w różnych lokalizacjach, między innymi w Teatrze Łaźnia (fot. materiały prasowe)

Zderzenie kontrastów

Organizatorzy festiwalu pragną ponownie wydobyć na światło dzienne te nieco przykurzone, klasyczne utwory. Zapowiadają, że nie zabraknie eksperymentów – zderzenia postminimalistycznego stylu z bogatą estetyką późnego baroku czy zestawienia dzieł inspirowanych tekstami religijnymi z poezją czerpiącą z mitologii. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć wznowienia znanych przedstawień, a także nowe aranżacje barokowych perełek. Reprezentacja redakcji KUKBUK-a wybiera się na spektakl „A Madrigal Opera” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK odbędzie się między innymi spektakl "A Madrigal Opera" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego (fot. wikimedia.com / domena publiczna)

Zasmakuj opery

Koncertom towarzyszyć będą atrakcje – między innymi spotkania z artystami, warsztaty baletowe dla dorosłych i animacje dla dzieci. Nas jednak najbardziej nęcą wydarzenia z cyklu „Opera Rara ze smakiem”. W ramach wieczornych spotkań pod hasłem Późne Aperitivo widzowie – wraz z zaproszonymi ekspertami – będą mieli okazję poszukiwać związków pomiędzy kulinariami i sztukami pięknymi. Gośćmi będą między innymi Robert Makłowicz, Michał Rusinek i Bartek Kieżun, znany jako Krakowski Makaroniarz. Intelektualnej rozrywce będzie towarzyszyć degustacja świetnego wina i przekąsek.

 

Tak było rok temu na spotkaniu z cyklu „Opera Rara ze smakiem”. Gośćmi specjalnymi byli Bartek Kieżun i Tessa Capponi-Borawska

 

– To idealna okazja, aby doświadczać muzyki operowej w sposób kompletny i całkowity – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, współorganizatora Opera Rara. – Doznania towarzyszące wieczornym koncertom zostaną bowiem wzbogacone dzięki zmysłowi smaku, który w odbieraniu sztuki wysokiej jest niesłusznie pomijany.

 

Opera Rara trwa od 31 stycznia do 17 lutego. Pełny program znajdziecie na stronie internetowej festiwalu.


© KUKBUK 2018