Kulinarno - kulturalny listopad - KUKBUK

Kulinarno – kulturalny listopad

Paryż, Lublin, Warszawa czy może Poznań – w każdym z tym miast znajdziecie sporo ciekawych wydarzeń, które warto wpisać do kalendarza.

Tekst: Krystyna Rappe-Niemirska
Zdjęcia: materiały promocyjne

kalendarium kulinarno kulturalne listopad00003

Wszystko wskazuje na to, że listopad będzie prawdziwą kulturalną ucztą. Wyszukaliśmy dla was sporo wydarzeń ze świata kulinariów, sztuki i dizajnu, na które warto się wybrać. Mamy też kilka propozycji zagranicznych. Gotowi na kulinarno- kulturalny przegląd?

Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst, do 21 stycznia 2018, Centrum Kultury ZAMEK, Poznań

W Poznaniu czeka na was spotkanie z dziełami Fridy Kahlo i Diego Rivery. Wystawa zatytułowana „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyną w Polsce wystawą prac artystów, która uwzględnia polski wątek w życiu twórców. Wystawie towarzyszą liczne atrakcje i zajęcia dodatkowe – lekcje muzealne, wykłady, zwiedzanie z przewodnikiem oraz warsztaty twórcze.

kalendarium kulinarno kulturalne listopad00008

Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny, do 3 grudnia 2017, Muzeum Lubelskie w Lublinie

Do 3 grudnia 2017 w Muzeum Lubelskim w Lublinie możecie zobaczyć wystawę „Pablo Picasso- wizerunek wielokrotny”. To pierwsza prezentacja dzieł Picassa w Lublinie od 1969 roku. W Muzeum zgromadzono tym razem głównie grafiki i ceramikę artysty. Większość spośród 300 dzieł nie była do tej pory prezentowana w Polsce. Zamysłem kuratorów wystawy było także to żeby pokazać wpływ prac artysty na rozwój sztuki użytkowej w Polsce. Jeżeli chcielibyście wpaść do Muzeum, sprawdźcie terminy oprowadzania kuratorskiego – na pewno warto!

kalendarium kulinarno kulturalne listopad00005

Wystawa „Bufet pod Kombinatem”, listopad, Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

Pogoda za oknem faktycznie może okazać się barowo-bufetowa. Zamiast spuszczać nos na kwintę, warto się zmobilizować obejrzeć wystawę zorganizowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, gdzie czeka na was wystawa zabierająca w podróż po nowohuckich barach. Barach zwykłych, mlecznych, szwedzkich i szybkiej obsługi. Jedna z jadłodajni, której historię możecie poznać w muzeum, założona w latach 50-tych, bar „Centralny” istnieje do dziś. Życie mieszkańców Nowej Huty obfitowało w różnego rodzaju atrakcje, dlatego na barach wystawa się nie kończy, opowieść zatacza szersze kręgi – będziecie mogli poczuć kawiarniany klimat, zobaczyć wnętrza takich restauracji jak „Gigant”. Zachęcamy do tej podróży w czasie!

Paweł Jaszczuk – „¥€$U$”, do 3 grudnia 2018, Leica 6×7 Gallery, Warszawa

Mieszkańców stolicy zachęcamy do wizyty w galerii Leica przy ul. Mysiej 3. Prace skupiają się wokół tematu współczesnej katolickiej dewocji zderzonej ze światem kapitalizmu. Ekspozycja to już druga prezentacja prac artysty w przestrzeni Leica 6×7 Gallery na Mysiej 3. Paweł Jaszczuk pochodzi z Warszawy. Z wykształcenia jest projektantem graficznym, absolwentem School of Visual Arts w Sydney w Australii. „¥€$U$” jest pierwszą serią powstałą w Polsce, po powrocie artysty do kraju. Zapraszamy na spotkanie z fotografem zorganizowane w galerii oraz na oprowadzania po wystawie.

kalendarium kulinarno kulturalne listopad00001

Biedermeier, do 7 stycznia 2018, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa w Muzeum Narodowym gromadzi blisko 400 eksponatów prezentujących obrazy, meble, szkło, porcelanę, tkaniny i stroje, biżuterię i bibeloty najlepiej odzwierciedlające sztukę zamożnego mieszczaństwa. Wystawa obejmuje zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego,  Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny. Wystawie towarzysze wiele atrakcji: oprowadzania kuratorskie, wykłady, warsztaty dla nauczycieli oraz osób niewidomych oraz niedosłyszących.

Krew. Łączy i dzieli, do 29 stycznia 2018, POLIN, Warszawa

Jesienią, POLIN zaskoczy kontrowersyjnym tematem czasowej wystawy. Jest ona wielowątkową opowieścią o niezwykłej substancji, która przenika tradycję i współczesność relacji żydowsko-chrześcijańskich w jej wymiarze religijnym, historycznym i społecznym. Na odwiedzających czekają prawdziwe muzealne perełki – jedną z nich jest litografia Marca Chagalla „Kain i Abel”, która ilustruje pierwszą wzmiankę słowa „krew” w Biblii. W Muzeum pokazane będą także prace współczesnych artystów takie jak obraz „Bez tytułu (Permanent Star)” autorstwa Piotra Uklańskiego (2013) a także poruszająca kompozycja na papierze Moshe Gershuniego (1980), jednego z najbardziej znanych na świecie artystów izraelskich.

kalendarium kulinarno kulturalne listopad00009

Warszawski Smak, 5, 12, 19 listopada, Znajomi Znajomych, Warszawa

Mieszkańcy stolicy mogą szukać zmysłowych doznań w lokalu Znajomi Znajomych. Co tydzień, organizowane są tam tematyczne spotkania. 5 listopada amatorów słodyczy czeka prawdziwa uczta – dostępne będą desery w wersji z cukrem, a smakosze na diecie będą mogli spróbować „zdrowych” słodkości bez cukru. 12 listopada organizatorzy zapraszają na targi kwiatów, a 19 listopada lokal ugości amatorów kawy i herbaty.

kalendarium kulinarno kulturalne listopad00011

White Truffle Fair, 11-12 i 18-19 listopada, San Giovanni d’Asso, Włochy

Prawdziwy rarytas dla smakoszy. Jeżeli rozważacie spontaniczny wypad do Włoch, a dokładniej do Toskanii, możecie wpaść chociaż na chwilę na festiwal białych trufli organizowany już po raz XXXII w San Giovanni d’Asso. Na odwiedzających czekają stoiska degustacyjne, lokalne restauracje zaskoczą specjalnym menu. Będą też pokazy kulinarne i promocja regionalnych win. Palce lizać?

Paris Photo, 9-12 listopada, Grand Palais, Paryż

Obowiązkowe daty do wpisania w kalendarzu dla wszystkich miłośników fotografii. Paryż ugości tym razem nie tylko zakochane pary i amatorów cudownych francuskich bagietek i croissantów. W połowie listopada w Grand Palais odbędzie się 21 edycja targów fotograficznych, która zgromadzi 190 wystawców z 29 krajów. Całe wydarzenie będzie można prześledzić oczami Karla Lagerfelda, który wybierze spośród prezentowanych prac te które najbardziej przypadły mu do gustu.

Muzeum Yves Saint Laureant, Paryż

W Paryżu otworzy się muzeum poświęcone twórczości legendarnego francuskiego projektanta – Yves Saint Laurent. Przestrzeń kamienicy przy alei Marceau 5 ma na celu ekspozycję prac haute couture, ubrań oraz akcesoriów według projektów mistrza. Wyeksponowane będą także kulisy jego twórczości, m.in. zaprezentowane szkice kolekcji projektanta. Muzeum przeistoczy się także w przestrzeń kulturalną, będą tam organizowane wystawy związane z modą, malarstwem czy fotografią.

 

kalendarium kulinarno kulturalne listopad00002

Święto gęsiny w Przysieku, 11-12 listopada, Przysiek

Co zjeść na Św. Marcina? 11 listopada zarezerwowany jest dla gęsiny! Jeżeli na samą myśl o pysznym daniu z soczystej pieczonej gęsi cieknie wam ślinka, pomyślcie o wizycie w województwie kujawsko-pomorskim. To właśnie w Przysieku odbędą się chyba najhuczniejsze tegoroczne obchody tego gastronomicznego święta. Organizatorzy zaplanowali oferującą wykwintne dania i przekąski gęsią karczmę z muzyką na żywo, strefę dla dzieci (z przedstawieniami teatralnymi i atrakcyjnymi warsztatami dla najmłodszych). Zdradzimy, że będzie tam też Magda Gessler, Katarzyna Bosacka, Łukasz Lofek czy Rafał Godziemski.

„Po pierwsze człowiek!” Element Urban Talks, Kraków 1-3 grudnia, dawny Hotel Forum

Żeby uczestniczyć w tej konferencji musicie poczekać aż do grudnia, ale sprzedaż biletów rusza już 9 listopada! Jak mądrze projektować otoczenie dla współczesnego człowieka? Na to pytanie będą szukać odpowiedzi takie głowy jak Zuzanna Skalska, prof. Mark Williams czy prof. Jacek Gądecki. W programie wykłady, sesje networkingowe oraz spacery architektoniczne po Krakowie. Swoje domy i kuchnie otworzą dla uczestników m.in. Kasia Pilitowska z Rannego Ptaszka i Marta Bradshaw twórczyni projektu Eataway. Warto? Warto!

kalendarium kulinarno kulturalne listopad00007

© KUKBUK 2018