KUKBUK rusza z mobilną kuchnią - KUKBUK

KUKBUK rusza z mobilną kuchnią

Ruszamy, by dzielić się jedzeniem i budować zaufanie do innych.

Zdjęcia: Dinnershow Studio

kukbuk rusza mobilna kuchnia

W szkole oddawało się kanapki kolegom podjadkom, a kiedy w domu zabrakło cukru, szło się go pożyczyć do sąsiadki. Proste i naturalne gesty budowały nasze więzi z otoczeniem. A jak jest teraz? Żyjemy w dobrobycie, więc rzadko jesteśmy w potrzebie, staliśmy się samowystarczalni, a nasze relacje przeniosły się do internetu. KUKBUK chce to zmienić. 

makaron warsztaty akademia kulinarna kukbuk
kukbuk rusza mobilna kuchnia

Warszawski Instytut Goethego, który zajmuje się promocją języka niemieckiego i kultury naszych zachodnich sąsiadów, obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Z tej okazji planuje 25-godzinną imprezę, której częścią będzie niezwykły projekt pod hasłem „KUKBUK rusza”. Jego inicjatorkami są pomysłodawczynie KUKBUK-a: Daria Pawlewska, wydawczyni magazynu, i Oliwia Gede-Niewiadomska, dyrektorka artystyczna.

kukbuk rusza mobilna kuchnia
kukbuk rusza mobilna kuchnia

Naszą platformą będzie mobilna kuchnia (zaprojektowana przez Cooperativa Studio), która na czas imprezy stanie na pierwszym pietrze instytutu. Z dostępnych składników każdy będzie mógł przygotować posiłek dla kogoś zupełnie obcego. Czy będzie to łatwe zadanie? 


„Gdy zabrakło mi jajek do ciasta, postanowiłam przejść się do sąsiadki”, opowiada Oliwia Gede-Niewiadomska. „Ta rozpromieniła się na mój widok, mówiąc, że w naszej kamienicy już dawno nikt niczego nie pożyczał”.


 

W mobilnej kuchni KUKBUK-a będziemy się dzielić plackiem, najbardziej pierwotnym, bazowym produktem, uniwersalnym niemal dla całego świata. Nie wymaga użycia sztućców, a dzięki okrągłej formie jest łatwy do podzielenia się. Wyjście poza swoją strefę komfortu z pewnością wyzwoli emocje. O nich będziemy chcieli porozmawiać. Uczestnicy akcji będą mogli je również zapisać na karteczkach – te zostaną powieszone na Drzewie Nowych Przyjaźni, które wyrośnie tuż obok kuchni. 

„Skłaniamy do otworzenia się i przełamania standardowych działań. Wyjdziemy poza kuchnię, ale pozostanie ona pretekstem do budowania relacji i związków międzyludzkich. Chcemy sprawić, żeby zupełnie obce osoby zaczęły ze sobą rozmawiać, i przyjrzymy się refleksjom, jaką taka konfrontacja wywoła”, mówi Daria Pawlewska.

Performatywny charakter akcji umieszcza ją w obszarze sztuki zaangażowanej społecznie. Udział w takim eksperymencie automatycznie nadaje działaniom charakter laboratoryjny – własnym wyborom można się przyjrzeć z dystansu i zanalizować swoje granice.

kukbuk rusza mobilna kuchnia
kukbuk rusza mobilna kuchnia

Jedzenie budzi emocje, to pewne. Czy może stać się narzędziem dialogu z otaczającymi nas ludźmi? A może będzie remedium na tęsknotę za prostymi gestami i uśmiechami? Zastanówcie się i zaznaczcie w kalendarzu datę 25 września.

Więcej o imprezie 25 godzin na 25 lat Goethe-Institut w Warszawie pod linkiem.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach jubileuszu Instytutu jest bezpłatny.

Zaczynamy 25.09 o godz. 19:00, kończymy 26.09 o godz. 20:00.

Kuchnia będzie aktywnie działała:
25.09 – godz. 20:00-22:00
26.09 – godz. 12:00- 16:00

Zdjęcia: Dinnershow Studio


© KUKBUK 2018