KUKBUK-owe kalendarium na październik - KUKBUK

KUKBUK-owe kalendarium na październik

O czym gada krewki prażan, co powinien wiedzieć o polskich tradycjach gorzelniczych koneser wódki, gdzie skosztować wędzonego piwa. A także gdzie można zobaczyć eleganckiego Hubertusa biegnącego za lisią kitą.  Spójrzcie co dla was przygotowaliśmy.

tekst: Anna Daniluk
fot. Cecylia Łęszczak

pościg za lisem

Knapik czyta Wiecha, Warszawa 

Tomasz Knapik najbardziej charakterystyczny i ceniony  lektor filmowy zinterpretuje na żywo felietony Stefana „Wiecha” Wiecheckiego – prozaika, dziennikarza i satyryka – zanurzonego w PRL – owskiej rzeczywistości opisywanej gwarą warszawskiej Pragi. Jego historie, okraszone poczuciem humoru splatały się z historią Warszawy. Podczas spotkania będzie można wygrać komiks Praga  Gada. Już 6 października w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wstęp wolny. 

Hubertus 2018, Stadnina Koni Ferensteinów, Gałkowo 

Po raz osiemnasty odbędzie się wielki bieg św. Huberta. Stadnina koni Karoliny Ferenstein – Kraśko i Piotra Kraśko zaprasza na jeździeckie święto. Wśród mazurskich krajobrazów odbędzie się wielki bieg konny. W ślad za końmi pojadą zaprzęgi piknikowe dla trzystu osób. KUKBUK objął patronat nad Hubertusem i stworzył z tej okazji wyjątkowe kosze piknikowe. Pełen przejazd zajmuje trzy godziny i kończy się pościgiem za lisem. Ponadto w czasie świętowania zorganizowany będzie targ z ekologicznymi produktami od lokalnych producentów. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-14 października a 14 października Hubertus dziecięcy. Liczba miejsc jest ograniczona. 

Dolnośląski Festiwal Dyni, Wrocław

To już piętnasta edycja festiwalu dyni na dolnym śląsku Organizatorzy zachęcają do podjęcia wyzwania w  konkursach na największą i najdziwniejszą dynię oraz łuskania pestek dyni na czas. Festiwalowi towarzyszyć będą kiermasze i wystawy. 

14 października teren Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Szczegółowy program na stronie wydarzenia. Impreza jest biletowana (normalny – 15 zł, ulgowy – 10) .

Festiwal Wódki i Zakąski, Warszawa

Wraz z drugą odsłoną festiwalu organizowanego przez Dom Wódki,  którego celem jest promowanie polskich tradycji kulinarnych i gorzelnicznych dowiemy w jaki sposób kształtować zwyczaje z nią związane. Ponadto wydarzenie chce nadać należne miejsce kulturze alkoholowej i przedstawić jej gastronomiczne zastosowania. Kukbuk przybędzie z medialnym wsparciem. W programie między innymi kilkadziesiąt stoisk z wódkami, nalewkami, miodami pitnymi i likierami. Ponadto w programie strefa gastronomiczna z przekąskami, pokazy, prezentacje kulinarne i barmańskie oraz kącik z zakąskami i zajęcia z food pairingu. Festiwal chce zachęcić do  praktykowania turystyki kulinarnej i sprawić, aby Polskę kojarzono z wódką i zakąską. Alkohole na stoiskach będą podawane z przypisaną im zakąską do spróbowania w specjalnie wydzielonych strefach restauracyjnych. 19 – 20 października,  Reduta Banku Polskiego w Warszawie. Koszt jednodniowego biletu wynosi 99 zł, na dwa dni – 149. Szczegółowe informacje wkrótce na stronie festiwalu. 

Warszawski Festiwal Piwa, Warszawa

To już dziewiąty raz kiedy możliwe będzie posmakowanie piw rzemieślniczych na terenie Stadionu Legii Warszawa w strefie VIP. Przez trzy dni najlepsze polskie browary będą prezentować swoją ofertę. Organizatorzy przewidują, że będzie około 800 piw lanych np.: piwa malinowe, dereniowe czy tradycyjne z chmielu. Część z nich zostanie wyprodukowanych specjalnie na festiwal. W programie znajdują się między innymi degustacje, liczne warsztaty, pogadanki o  piwie wędzonym. Ponadto podczas festiwalu dowiemy się również jak kiedyś fermentowano i warzono piwo. W ramach współpracy organizatorów festiwalu z Departamentem Rolnictwa Ambasady USA na festiwalu pojawi się legenda piwowarstwa rzemieślniczego w Ameryce – Steve Dresler, emerytowany piwowar browaru Sierra Nevada. Wizyta odbędzie się dzięki inicjatywie Ameryka od Kuchni.Pełen program na stronie festiwalu. Festiwal odbędzie się w dniach 25-27 października. Koszt jednorazowej wejściówki – 15 zł, karnet trzydniowy – 25 zł. 


© KUKBUK 2018