Kukbuk na BBF! - KUKBUK

Kukbuk na BBF!

Dobra książka pozwala uciec na chwilę do innego świata. Już niebawem wielkie święto miłośników literatury.
kukbuk big book festival

Trzy dni, setka gości, sześćdziesiąt spotkań i tysiące czytelników – tak przedstawia się w tym roku Big Book Festival. Impreza odbywa się w Warszawie regularnie od 2013 roku i skupia wszystkich zakochanych w książkach. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest Fundacja „Kultura nie boli”, która realizuje działania z zakresu edukacji kulturalnej i artystycznej, w szczególności zachęcające do czytania i popularyzujące literaturę.

 

Wydarzeniem otwierającym festiwal będzie niezwykły pokaz, podczas którego 20 aktorów i aktorek zmierzy się z najsłynniejszym monologiem wszech czasów, pochodzącym z „Hamleta”. W roli głównej wystąpi Julian Świeżewski, a muzykę na żywo zapewnią Leski i Skubas. Hamlet#casting odbędzie się w piątek 10 czerwca, o godzinie 22:30. Bezpłatne wejściówki można zarezerwować, pisząc na adres spotkania@big-book.pl. Sobotę i niedzielę wypełnią spotkania, gry i rozmowy z pisarzami. Siedzibą festiwalu jest pałac Szustra w parku Morskie Oko, a pełny program znajdziecie tutaj.

 

KUKBUK-a nie może zabraknąć na takim wydarzeniu. Książki towarzyszą nam zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy nad magazynem, a warstwa literacka pisma jest dla nas tak samo ważna jak merytoryczna i estetyczna. Dlatego postanowiliśmy stworzyć sekcję „Literatura dla kucharek” i zaproponować festiwalowym gościom szereg smakowitych wydarzeń. Przede wszystkim wróci nasza mobilna kuchnia, która łączy ludzi! Znacie ją z urodzin Instytutu Goethego i z festiwalu dizajnu w Łodzi, gdzie mogliście zrobić dla kogoś nieznajomego pitę z humusem. Tym razem będziecie mogli przygotować dla kogoś kolbę kukurydzy z dodatkami. Kuchni będzie towarzyszyć mobilna wystawa kulinarnych infografik opowiadających o najprostszych pokarmach i ich zastosowaniu w tradycyjnych kulturach. Kuchnia będzie na was czekać na patio w sobotę i w niedzielę, w godzinach od 12 do 16.

 

Nie obejdzie się bez opowieści. W sobotę, o godzinie 16 dowiemy się, dlaczego ziarnko granatu może decydować o życiu i co zupa z soczewicy ma wspólnego z dworem sułtańskim. Zmysłowy świat Wschodu i symbolikę tradycyjnych pokarmów poznamy dzięki opowieściom Grupy Studnia O. Opowiadać będą Agnieszka Ayen Kaim i Małgorzata Litwinowicz. Na lutni oud zagra Mateusz Szemraj. W niedzielę o tej samej porze przeniesiemy się na chłodną Północ – Grupa Studnia O. będzie snuć opowieści o krainach, gdzie ziarnami wzywa się na duchowe uczty, a maślana czarownica przemienia żyzne łąki. Opowiadać będą Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz, a na skrzypcach zagra Olena Yeremenko. Z kolei w niedzielny poranek będziemy rozmawiać z Małgosią Mintą, która wydaje właśnie swoją książkę „Dzień dobry”. Nasza wydawczyni Daria Pawlewska zapyta autorkę, co jadają z rana bohaterowie wielkich powieści i kto nie pisze na pusty żołądek.

 

Na Big Book Festival nie może zabraknąć nikogo, kto kocha literaturę. Zapraszamy!


© KUKBUK 2018