Kukbuk mobilnie na Łódź Design Festival - KUKBUK

Kukbuk mobilnie na Łódź Design Festival

Kuchnia KUKBUK-a rusza w Polskę – następny przystanek już w 17 października w Łodzi.

zdjęcia: Stefan Żółtowski
grafika: materiały promocyjne festiwalu

kukbuk lodz_design_festival

                                                                                                                                                          

Entuzjazm, z jakim spotkała się nasza akcja „KUKBUK rusza”, to najlepszy dowód na to, że wszyscy tęsknimy za prostymi gestami i spontanicznymi rozmowami. Kuchnia KUKBUK-a pierwsze smakołyki wydała podczas urodzin Instytutu Goethego, 25 i 26 września. Wszyscy, którzy wpadli w tych dniach do instytutu, mogli podarować komuś nieznajomemu pitę z humusem i ziołami. Ten prosty gest wywołał tyle uśmiechów, miłych słów i nowych znajomości, że od razu było jasne, że to dopiero początek.

 

Na pomysł projektu „KUKBUK rusza” wpadły Daria Pawlewska, wydawczyni magazynu, oraz Oliwia Gede-Niewiadomska, dyrektorka artystyczna. Nurtowało je pytanie, czy jedzenie może stać się narzędziem dialogu między ludźmi. Do zbadania tego zagadnienia wybrały placek, czyli łatwy do podzielenia produkt bazowy dla większości kuchni świata. Tutaj możecie przeczytać więcej o powstawaniu idei, a tu znajdziecie wywiad z projektantami z cooperativa studio, którzy stworzyli dla nas mobilną kuchnię.

 

kukbuk lodz_design_festival

Akcja „KUKBUK rusza” pokazała, że przełamując standardowe zachowanie, otwieramy się i chętnie zawiązujemy nowe przyjaźnie. Cieszę się, że premiera naszej kuchni mobilnej spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem, a jedzenie po raz kolejny okazało się punktem wyjścia do dyskusji i wspólnego spędzania czasu. Potrzeba niewiele, aby zacząć ze sobą naprawdę rozmawiać.” – mówiła Daria Pawlewska, pomysłodawczyni projektu, po pierwszej edycji akcji.

Kolejny przystanek na trasie mobilnej kuchni to Łódź Design Festival. Już w najbliższy weekend, 17 i 18 października, będziemy na was czekać w centrum festiwalowym na Piotrkowskiej 250. Jest to przestrzeń niebiletowana, więc zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę wziąć udział w naszym eksperymencie. Tym razem humus przygotuje nam Magda Klimczak, autorka bloga Dare to cook, utalentowana fotografka i nasza współpracowniczka. Pachnące zioła dostarczy Baziółka.

kukbuk lodz_design_festival

O Łódź Design Festival pisaliśmy już tutaj. To idea, ludzie, działanie. Powstał w 2007 roku, przyjmując u swoich początków formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Centralnym punktem festiwalu jest zawsze tematyczny Program Główny, składający się z wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Dzięki prowadzonemu od początku dialogowi z odbiorcami, festiwalowy program wzbogacał się o nowe elementy, aż osiągnął obecny kształt, na który poza wystawami składają się m.in.: make me! – konkurs dla początkujących projektantów; must have – projekt wyłaniający najlepsze polskie wdrożenia; wykłady i prezentacje będące źródłem wzajemnych inspiracji; Edukreacja – strefa edukacyjna dla dzieci.

 

ŁDF to obecnie najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie usług, aż po modę. Skupia ludzi, którzy dzięki otwartości umysłu i zaangażowaniu podejmują różne wyzwania, mających odwagę projektować i zmieniać otoczenie na lepsze.

 

Zdjęcia: Stefan Żółtowski; grafika: materiały promocyjne festiwalu


© KUKBUK 2018