Kalendarium kulturalno-kulinarne – SIERPIEŃ - KUKBUK

Kalendarium kulturalno-kulinarne – SIERPIEŃ

Jak spędzić drugą połowę lata? Polecamy najciekawsze wydarzenia w różnych miejscach Polski.
Kalendarium kulturalno-kulinarne – SIERPIEŃ
street food

PolAndRock Festival, Kostrzyn nad Odrą

PolAndRock (dawniej Przystanek Woodstock) to ogromny letni festiwal muzyczny organizowany na początku sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Organizatorem jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która tym koncertem chce podziękować wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe działania. PolAndRock wyróżnia duża liczba darmowych koncertów. Na czterech scenach: dużej, małej, w wiosce piwnej (scena Lecha) oraz w Pokojowej Wiosce Kryszny będziemy mogli zobaczyć między innymi Lao Che, Big Cyc, Judas Priest, Soulfly i Goo Goo Dolls. W programie festiwalu znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących. W ramach Akademii Sztuk przewidziane są spotkania między innymi z Anją Rubik i Bogusławem Wołoszańskim. Zaplanowano także warsztaty edukacyjne, debaty oraz spektakl komediowy pt. „Polityka”.

Kostrzyn nad Odrą, 2-4 sierpnia

  1. Mazurskie Lato Kabaretowe, Ełk

Najśmieszniejsza część lata to organizowane od 1995 roku Mazurskie Lato Kabaretowe. Już na początku sierpnia po raz dwudziesty czwarty do Ełku zjadą najpopularniejsi kabareciarze i satyrycy, by rozbawić publiczność do łez. W tym roku na scenie Mulatki zobaczymy Smile, Kabaret Zachodni, Kabaret Chyba, Kabaret Młodych Panów, Łowcy.B i Formację Chatelet. W sobotę 4 sierpnia odbędzie się także śniadanie w amfiteatrze, które poprowadzi Przemysław „Sasza” Żejmo z kabaretu Jurki i Małgorzata Czyżycka z kabaretu Ciach. Przewidziane są również konkursy dla publiczności.

Ełk, Ełckie Centrum Kultury, 2-5 sierpnia

OFF Festival, Katowice

Już w ten weekend, po raz trzynasty, w Dolinie Trzech Stawów odbędzie się OFF Festival. Na tegoroczne święto muzyki alternatywnej przyjadą artyści z Polski i zagranicy, a koncerty będą się odbywały przez trzy dni. Na czterech dużych scenach pojawią się między innymi M.I.A., Charlotte Gainsbourg, Grizzly Bear i Kult. Podczas festiwalu nie zabraknie innych atrakcji. Zachęcamy do udziału w spotkaniach z autorami książek w Kawiarni Literackiej, odwiedzenia strefy Gastro i PiaskOFFnicy, czyli specjalnej strefy dla najmłodszych. Na miejsce będzie można dotrzeć specjalnie uruchomioną przez KZK GOP linią S1. Autobusy będą kursować między centrum Katowic a Doliną Trzech Stawów.

Katowice, Dolina Trzech Stawów, 3-5 sierpnia

  1. Tour de Pologne

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie. Ta wyjątkowa edycja odbywa się pod hasłem Narodowego Wyścigu Niepodległości, a sam wyścig obchodzi w tym roku również jubileusz 90-lecia pierwszego startu. Na początek kolarze będą mieli do pokonania trzy płaskie etapy. Czwartego dnia na trasie pojawią się góry, piąty etap prowadzi z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej, a szósty z Zakopanego do słowackiego Popradu. Finałowy etap zostanie rozegrany na rundach wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Podczas 75. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Carrefour, a honorowy patronat nad tą największą kolarską imprezą w kraju objął Prezydent RP Andrzej Duda. Relację ze startu pierwszego etapu i pozostałe transmisje z wyścigu będzie można obejrzeć na kanale TVP Sport oraz w internecie, na stronie sport.tvp.pl.

Specjały Nadodrza, Wrocław

Już po raz trzeci we Wrocławiu będzie można spróbować 22 wyjątkowych przekąsek, specjalnie przygotowanych przez nadodrzańskich szefów kuchni. Dania będą autorską interpretacją tradycyjnych smaków przywiezionych do Wrocławia z różnych regionów Polski i świata. Jeden specjał z napojem to koszt 10 złotych, a wybór dań jest naprawdę ogromny! Można spróbować bułeczki z marynowanym boczkiem, tatara wołowego, gofra z krewetką i wielu innych smacznych kąsków. W każdym miejscu otrzymamy specjalną pieczątkę, a jeśli zbierzemy ich co najmniej sześć, będziemy mogli wziąć udział w konkursie.

Wrocław, Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze, 4-5 sierpnia

Męskie Granie

Połowa lata to także druga część trasy Męskiego Grania. Tegoroczny cykl koncertów rozpoczął się 14 lipca w Poznaniu, przed nami jeszcze cztery niezapomniane występy. Dziewiątą edycją projektu, tradycyjnie sponsorowanego przez markę Żywiec, rządzi trio: Dawid Podsiadło, Kortez i Krzysztof Zalewski. Trasę promuje utwór „Początek”, który na YouTube ma już ponad 27 milionów wyświetleń! Wielu wrażeń dostarczają także mniej znani szerszej publiczności muzycy grający na scenie Ż. Ten wyjątkowy, wędrujący po Polsce projekt nieustannie zaskakuje przełamywaniem konwencji i łączeniem stylów.

Kraków – 4 sierpnia, Gdynia – 11 sierpnia, Warszawa – 18 sierpnia, Żywiec – 25 sierpnia (finał trasy)

  1. Podlaskie Święto Chleba, Ciechanowiec

Organizowane co roku w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa Podlaskie Święto Chleba przyciąga tysiące turystów. Ta największa impreza w województwie podlaskim zachęca do aktywnego udziału w działaniach na rzecz ochrony tradycji i kultury ludowej. Wśród proponowanych aktywności – koszenie zboża, ustawianie snopków i młócenie zboża cepami. A także pokazy tradycji ludowych, regionalne wypieki i wyroby ze stoisk z jadłem regionalnym. W ramach prezentacji folkloru wystąpią zespoły i kapele ludowe z Podlasia. Wyjątkową atrakcją jest parada zabytkowych ciągników i ciągówek z największej w Polsce kolekcji.

Ciechanowiec, Muzeum Rolnictwa, ul. Pałacowa 5, 12 sierpnia

Święto Piernika, Toruń

Jeśli tak jak my kochacie pierniki, to nie może was zabraknąć na tegorocznym Święcie Toruńskiego Piernika! Temu wyjątkowemu dwudniowemu wydarzeniu towarzyszyć będzie międzynarodowy zlot food trucków, dzięki czemu na Błoniach Nadwiślańskich znajdzie się reprezentacja ponad 30 kuchni na kółkach. Odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w pokazach kulinarnych, na których pojawią się Tomasz Jakubiak, Marieta Marecka oraz finalista programu „MasterChef” Michał Fabiszewski. Znajdzie się też coś dla biegaczy – Nocna Dycha Kopernika to wyjątkowy bieg, w którym zawodnicy przebierają się za różne słodkości. Warto jeszcze wspomnieć o stronie muzycznej Święta Toruńskiego Piernika. Na trzech scenach zobaczymy gwiazdy z Polski i zagranicy, wśród nich Darię Zawiałow, Novikę, Mr. Lex i wielu innych.

Toruń, Błonia Nadwiślańskie, 10-11 sierpnia

Festiwal Lodów Rzemieślniczych, Warszawa

W drugi sierpniowy weekend na bulwarach Flotylli Wiślanej odbędzie się Festiwal Lodów Rzemieślniczych. Podczas tego wydarzenia będzie można spróbować najlepszych lodów o klasycznych, ale też wyszukanych smakach. Będą lody tajskie, wegańskie, w klasycznych wafelkach, bąbel waflach i kubeczkach. Słowem – każdy smakosz znajdzie coś dla siebie!

Warszawa, bulwar Flotylli Wiślanej (pomiędzy Cudem nad Wisłą a Pomostem 511), 11-12 sierpnia

Warsaw International Food Festival 2018, Warszawa

W tym roku Razvi Events przenosi smaki świata do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Na festiwalu będzie można skosztować najpopularniejszych i najsmaczniejszych potraw z różnych krajów, a na specjalnie zaprojektowanym bazarze zakupić oryginalne produkty z całego świata. Podczas tego wydarzenia organizowane są także obchody Święta Niepodległości Indii. Z tej okazji w programie festiwalu przewidziano występy taneczne, pokaz mody dla dzieci, kolory Holi, konkursy oraz imprezę taneczną.

Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, 15 sierpnia, w godz. 12-22

Kraków Live Festival 2018

Kraków Live Festival to impreza, która ma już kilkuletnią historię. W minionej edycji bawiło się na nim ponad 35 tys. uczestników. W tym roku na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas dwudniowego festiwalu wystąpią największe nazwiska sezonu. Na scenie zagrają Kendrick Lamar, Die Antwoord, Jessie Ware, Mery Spolsky, Sokół i wielu innych. Pełną listę wykonawców można zobaczyć na stronie festiwalu: http://livefestival.pl/.

Kraków, Muzeum Lotnictwa Polskiego, 17-18 sierpnia, teren festiwalu jest otwarty w godz. 16:00-2:30

  1. Rybnicki Zalew Dobrego Piwa 2018

W sierpniowy weekend za sprawą połączenia Rybnickiego Zalewu Dobrego Piwa i Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego rybnicki kampus przy ulicy Rudzkiej wypełni się jazzem, bluesem i zapachem chmielu. Na trzydniowym festiwalu będzie można uczestniczyć w sześciu koncertach, paradzie nowoorleańskiej i muzycznym jam session. Nie zabraknie browarów rzemieślniczych z całej Polski, lodów, świeżo palonej kawy i food trucków. Organizatorzy przewidzieli również konkursy dla publiczności, pokaz warzenia piwa i wykłady. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Rybnik, kampus, ul. Rudzka 13, 17-19 sierpnia

Jarmark Jagielloński, Lublin

Stare Miasto w Lublinie po raz dwunasty wypełni się tradycyjną muzyką, tańcem i rzemiosłem. W programie tego trzydniowego święta tradycji i kultury ludowej znajdziemy moduł rękodzielniczy, warsztaty i pokazy rzemiosła tradycyjnego, jarmarkowe podwórko z grami i zabawami, koncerty oraz nocne potańcówki. Tradycyjne dźwięki zapewnią Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele, a na koncercie re:tradycja usłyszymy takich artystów jak Paulina Przybysz, Natalia Kukulska, Barbara Wrońska i Wojtek Mazolewski. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jarmarku jest koronkarstwo, dzięki czemu na wystawach tematycznych będzie można zobaczyć niezwykłe wzornictwo i techniki koronkarskie.

Lublin, Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem, 17-19 sierpnia

Festiwal Food Trucków i 5. Mistrzostwa Burgerowe, Warszawa

Fanów burgerów i food trucków zapraszamy na błonia PGE Narodowego. To właśnie tam 18 i 19 sierpnia zjedzie 100 najróżniejszych food trucków z całej Polski. Będzie można z nich spróbować klasyków street foodu, dań wegetariańskich i wegańskich, a także propozycji z najodleglejszych zakątków świata. Podczas festiwalu odbędzie się także piąta edycja Mistrzostw Burgerowych. O zwycięstwo powalczy 20 wystawców, a oceniać ich będą drużyny sędziowskie złożone z dziennikarzy, blogerów i postaci ze świata kulinarnego.

Warszawa, PGE Narodowy, 18-19 sierpnia

Pan tu nie stał! Czyli spacer śladami filmów Barei, Warszawa

Jeśli kochacie „Misia”, „Bruneta wieczorową porą” i pozostałe filmy Stanisława Barei, to 25 sierpnia powinniście się wybrać na organizowany przez inicjatywę „Warszawy historia ukryta” spacer śladami filmów reżysera. Podczas przechadzki znajdziecie odpowiedź na pytanie, kto się wydziera w kolejce, czy podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją albo ile waży syn. Spacer poprowadzą warszawscy przewodnicy miejscy Adrian Sobieszczański i Bartłomiej Wancerz. Udział w wycieczce jest bezpłatny, ale napiwki dla prowadzących są mile widziane.

Warszawa, plac między budynkami dworca Warszawa Śródmieście (Al. Jerozolimskie 50), 25 sierpnia, godz. 17

Festiwal Azjatycki, Warszawa

Entuzjastów azjatyckiej kuchni nie może zabraknąć na tym festiwalu. Już 26 sierpnia możecie się wybrać na wyjątkowy, pachnący wschodem street food. Jak piszą na stronie wydarzenia organizatorzy, Festiwal Azjatycki będzie obfitował w marynowaną rzepę, czarny sezam, domowe curry, zupę pho i wietnamskie kanapki banh mi. Nie zabraknie kuchni koreańskiej i malezyjskiej. Przewidziane są także stoiska z naturalnymi azjatyckimi kosmetykami.

Warszawa, Iskra, Pole Mokotowskie, 26 sierpnia

Tchnienia | Bieszczady, Baligród

Pod koniec sierpnia w górskiej scenerii Bieszczad będzie można odetchnąć od zgiełku miasta i zatopić się w muzycznym świecie. Tchnienia to festiwal niezwykły – za sprawą miejsca, w którym się odbywa. Muzyka takich artystów jak Tęskno, Light Star Guiding, Misia Furtak wybrzmi w lesie, wśród wiekowych murów cerkwi, przy górskim potoku i pod rozgwieżdżonym niebem. Oprócz doznań dźwiękowych Tchnienia oferują pokazy filmowe, wystawy, obserwacje astronomiczne, silent disco w lesie oraz poranną jogę. Na tym wyjątkowym festiwalu znajdziecie coś dla ducha i ciała, a przede wszystkim, zanurzeni w sztuce i naturze, odpoczniecie od codzienności.

Baligród, 30 sierpnia – 2 września


© KUKBUK 2018