Forma otwarta nad Wisłą - KUKBUK

Forma otwarta nad Wisłą

Zapraszamy do Muzeum nad Wisłą na wystawę poświęconą twórczości Zofii i Oskara Hansenów.

Tekst i zdjęcie: materiały promocyjne MSN

kukbuk hansenowie wystawa

Mimo że lato już się skończyło, nad Wisłą nadal toczy się życie kulturalne Warszawy. Już w piątek 15 września zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta”. Zaprezentowane zostaną różne aspekty teorii, która była osią działalności architektonicznej, artystycznej i pedagogicznej małżeństwa.

Teoria Formy Otwartej ogłoszona przez Oskara Hansena (1922-2005) podczas Międzynarodowego Kongresu Architektury Nowoczesnej CIAM w Otterlo w 1959 roku, zakładała otwarcie architektury na współtworzenie jej przez jej użytkowników. Przeciwstawiając się strukturom, które definiował jako Formę Zamkniętą – do końca zaprojektowanym, niepozostawiającym żadnego marginesu dla kreatywności ich użytkowników i stanowiących raczej pomnik wystawiony ich twórcom niż komfortową przestrzeń do życia – Hansen proponował radykalną zmianę sposobu myślenia o roli architekta. Miała ona polegać przede wszystkim na tworzeniu „tła dla zdarzeń”, passe-partout dla codziennego życia. Architektura miała za zadanie eksponować ludzi i bogactwo ich codziennej aktywności w przestrzeni.

Koncepcję Formy Otwartej Hansen rozwijał w projektach różnej skali: od projektów wystawienniczych, tymczasowych pawilonów i osiedli mieszkaniowych, po Linearny System Ciągły, projekt liniowych miast rozciągających się przez całe terytorium Polski, od morza do Tatr. Współautorką wielu z tych projektów, w szczególności zrealizowanych osiedli mieszkaniowych, była jego żona, Zofia Garlińska-Hansen (1924-2013). Architektka związana z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową zwykle pozostawała w cieniu męża, jej udział w tworzeniu Formy Otwartej był jednak przez Oskara Hansena stale podkreślany.

Wystawa będzie gościć w Muzeum nad Wisłą do 29 października, a wstęp na nią jest wolny. Kuratorką wystawy jest Ola Kędziorek.

 

O Zofii i Oskarze Hansenach oraz ich niezwykłym domu w Szuminie przeczytacie w wydaniu specjalnym KUKBUK Podróże i Dizajn 2017. Znajdziecie tam również przepisy z domowego archiwum rodziny Hansenów, m.in. na paschę, szarlotkę bez pracy czy tort Stefania. Magazyn czeka w sklepie! <<KLIK>>

kukbuk podroze i dizajn

© KUKBUK 2018