Filmy w pięciu smakach - KUKBUK

Filmy w pięciu smakach

Tego festiwalu nie można przegapić – przed nami kilka dni z filmami azjatyckimi, które zagoszczą na polskich ekranach po raz pierwszy i zapewne po raz ostatni.
Festiwal Filmowy Piec Smakow kukbuk

To już ósma edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków organizowanego przez Fundację Sztuki Arteria, jedynego w Polsce i tej części Europy przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Festiwal odbędzie się w dniach 12-20 listopada w Warszawie (Muranów, Luna, MSN), a następnie pojedzie do Wrocławia (21-27 listopada, Kino Nowe Horyzonty) oraz Braniewa (28-29 listopada, Braniewskie Centrum Kultury). Program tegorocznej edycji został podzielony na cztery sekcje, uzupełnione pokazami specjalnymi oraz wydarzeniami towarzyszącymi:

 

1. Na Dzikim Wschodzie – to zestaw filmów będących refleksją nad nośnością konwencji westernu w wydaniu zarówno klasycznym, jak i poszukującym. KUKBUK szczególnie poleca niepokazywany dotychczas w Polsce obraz Juzo Itamiego „Tampopo”, opowiadający o kulinarnych zwyczajach Japończyków.

 

2. Nowe Kino Azji – to sekcja konkursowa, w której zwycięzcę 8. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków wybierze people’s jury. W programie najciekawsze dzieła kina autorskiego, filmy realizowane przez nowych twórców i wschodzące gwiazdy, nagradzane na lokalnych azjatyckich festiwalach, a także te, które odniosły już międzynarodowy sukces.

 

3. Queer Azja – to sekcja FOCUS, mająca w tym roku charakter międzykulturowy i będąca przeglądem najciekawszych filmów z nurtu LGBT nakręconych w ostatnich dwóch latach w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Od pierwszej edycji festiwalu jego celem jest wzmacnianie postawy tolerancji i otwartości.

 

4. Kino Grozy – w tym roku będzie reprezentowane wyjątkowo licznie i po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie objęte plebiscytem publiczności. Wyjątkowym wydarzeniem będzie popularna wśród widzów Japońska Noc Grozy, potrójna porcja mocnych wrażeń serwowana przez mistrzów kina z Kraju Kwitnącej Wiśni: Sabu („Miss Zombie”), Takashiego Miike („Po twoim trupie”) i Siona Sono („Zabawmy się w piekle”).

Po raz pierwszy festiwal będzie miał swoją odsłonę muzyczną – RADIO AZJA to trzy koncerty znakomitych alternatywnych wykonawców z Korei Południowej, Japonii i Chin – oraz motoryzacyjną w postaci Wietnamskiego Kina Samochodowego na parkingu przy centrum handlowym Marywilska 44.

Więcej szczegółów na stronie piecsmakow.pl.


© KUKBUK 2018