Dawid Majgat zaprasza do Republiki Y - KUKBUK

Dawid Majgat zaprasza do Republiki Y

Podobno każdy człowiek ma w sobie potwora. Niektóre z nich są wyjątkowo malownicze.

Tekst i zdjęcia: materiały promocyjne

kukbuk republika y mito

Znacie Republikę Y? Dawid Majgat, współpracujący z nami ilustrator, pokaże ją wam na swoich płótnach. Wystawa jego prac rozpoczyna się już dziś, 27 marca, w warszawskiej kawiarni MiTo.

Kanon malarstwa portretowego Republiki Y kształtował się przez wieki i jak na państwo kolonialne przystało, zaobserwować możemy w tej szkole wpływy światowych wielkich mistrzów takich jak… Vincent Van Gogh, Diego Rivera, John Hubbard, Edouard Manet, Edgar Degas, Bartolomé Esteban Murillo, Rembrandt van Rijn, Duane Hanson, Józef Mehoffer, Aleksander Gierymski, Leon Wyczółkowski czy Wojciech Weiss. Ogromny wpływ na rozwój portretu arystokratycznego z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn miał również polski portret szlachecki. Kanon portretowy Republiki Y wykształcił unikalny sposób oprawiania obrazów, otóż rama jest tutaj integralną częścią obrazu, namalowana przez artystę podobnie jak cała reszta kompozycji i ten właśnie minimalistyczny realizm idealnie zamyka kompozycje świata, gdzie 2D żyje integralnie z 3D.

Seria Gold’n’Fish zbiera kanon najwybitniejszego malarstwa portretowego Republiki Y w jednym miejscu i potwierdza że punkt patrzenia zależy jedynie od punktu siedzenia.

Republika Y to koncepcja kolonialnego państwa, w którym obywatele są potworami. Absurdalny świat daje swobodę poruszania się i ekspresji w sztukach takich jak malarstwo, ilustracja, design, rzeźba, animacja, film, gaming czy literatura. Jest to rzeczywistość odwrócona w krzywym zwierciadle pozwalająca w swobodny sposób komentować i odnosić się do codzienności, kultury popularnej, tradycji, historii, polityki i odwiecznych wartości. Każdy człowiek skrywa w sobie potwora, dlatego to właśnie one są spoiwem wszystkich prac.

Dawid Majgat
Ambasador Republiki Y, którego głównym celem jest propagowanie kultury tego państwa za pomocą sztuki wizualnej. Specjalizuje się w malarstwie, ilustracji, grafice warsztatowej, designie, street arcie i nowoczesnych formach komunikacji. Jest nieposkromionym kreatorem potworów, wielbicielem organicznego odręcznego gestu, ekspresji, koloru i formy jako międzynarodowego kodu informacyjnego. Tworzy projekty pełne absurdu, nawiązujące do codzienności, historii, pop-kultury, folku, gier wideo, kreskówek oraz kultur plemiennych.

Urodził się w Gorzowie Wielkopolskim w roku 1990, gdzie ukończył liceum plastyczne. W 2015 roku ukończył studia magisterskie grafiki warsztatowej/projektowej w pracowni Litografii pod nadzorem prof. Piotra Gojowego i dr. Tomasza Barczyka na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, otrzymując medal Tymona Niesiołowskiego za Najlepszy Dyplom Artystyczny 2015 roku pt. „Płynie rzeka Ebola”. Obecnie tworzy i mieszka w Warszawie

kukbuk republika y mito

© KUKBUK 2018