Na czym nie zjadła Caryca Katarzyna? - KUKBUK

Na czym nie zjadła Caryca Katarzyna?

W sierpniu w Łazienkach Królewskich będzie można obejrzeć jeden z najsłynniejszych serwisów obiadowych świata.
dunska porcelana kukbuk

Zastawa stołowa mieści się – co oczywiste – w kręgu zainteresowań KUKBUK-a, dlatego z przyjemnością zapraszamy na niezwykłą wystawę „Flora Danica – stół królewski”, będącą efektem współpracy pomiędzy Muzeum Łazienki Królewskie i zamkiem Frederiksborg w Hillerød w Danii.

W Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich będzie można obejrzeć jeden z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych porcelanowych serwisów obiadowych. Wyprodukowany przez kopenhaską Królewską Manufakturę Porcelany w latach 1790-1802, składał się z części obiadowej oraz deserowej i posiadał 1802 elementy. Prawdopodobnie miał być darem dla carycy Katarzyny Wielkiej, jednak nieukończony przed jej śmiercią, pozostał w duńskiej rodzinie królewskiej, gdzie był wysoko ceniony i używany tylko na specjalne okazje.

dunska porcelana kukbuk

Na wystawie eksponowane jest nakrycie stołu z kilkoma bezcennymi, oryginalnymi elementami. Stół wygląda dokładnie tak, jak prezentowałby się z okazji święta w pałacu książęcym na przełomie XVIII i XIX wieku. Nazwa serwisu, Flora Danica, pochodzi od motywów dekorujących jego części. Są to precyzyjne odwzorowania rycin przedstawiających duńskie rośliny, pochodzących z atlasu botanicznego o tej nazwie, monumentalnego dzieła nauki oświecenia.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i podziwiania cennych porcelanowych zabytków. Może ta ekspozycja przyczyni się do lepszego zrozumienia epoki oświecenia, w którą doskonale się wpisuje.

Flora Danica – stół królewski
5 sierpnia – 30 października 2016 roku
Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie


© KUKBUK 2018