Co wyjdzie z połączenia ceramiki, jedzenia i badań? „Kolacja z porcelany”, czyli: dobrze zaprojektowane i całościowo przemyślane doświadczenie jedzenia - KUKBUK

Co wyjdzie z połączenia ceramiki, jedzenia i badań? „Kolacja z porcelany”, czyli: dobrze zaprojektowane i całościowo przemyślane doświadczenie jedzenia

Zapraszamy na kolację-wystawę inspirowaną morzem.

Tekst: Małgorzata Machnicka

kolacja

Studenci School of Form wzięli na warsztat trzy słowa: miska, morze i świętowanie otrzymane wcześniej od KUKBUK-a. W pracowni ceramicznej, pod okiem Arkadiusza Szweda, zaprojektowali trzy serie naczyń – mieli na to zadanie tylko 6 tygodni. Co więcej, była to dla nich pierwsza w życiu okazja do pracy z porcelaną. Każdy z nich stworzył inny, unikalny zestaw, oddający naturę „morza”. Limitowane i nowatorskie serie: talerzy, misek, lizawek, podstawków i innych, mniej dookreślonych form, będzie można nie tylko zobaczyć na wystawie, ale przede wszystkim zjeść na nich wyjątkową kolację.

Wszystko mogło pójść nie tak, bo to nieprzewidywalny i wymagający materiał. Efekty są jednak piękne. Nie zawsze bezbłędne, choć właśnie dlatego doskonałe. Intrygujące unikaty. Intrygujące też dla restauracji Concordia Taste.

Za smaki serwowane podczas kolacji-wystawy odpowiedzialny jest szef Tomasz Olewski. Połączenie doświadczeń kulinarnych z tymi z pracowni ceramicznej, zbudowało niepowtarzalny eating experience. Co sprawia, że jedzenie nam smakuje? Dobrze przyprawione składniki dań? Ludzie, z którymi jemy? Naczynia, z których spożywamy posiłek? A może nastrój, w jakim zasiadamy do stołu?

Proces tworzenia porcelany jest ściśle związany z dotykiem. Mieszanie, odpowietrzanie, szlifowanie, wygładzanie… Ręce prowadzą narzędzia, które formują materiał. Ciągle jednak jakość sprawdza się dotykiem. To nie takie oczywiste dzisiaj, gdy tak bardzo odeszliśmy od badania świata tym zmysłem. Wiele dziedzin, do których kiedyś silnie angażowaliśmy dotyk, jest dziś „wysuplementowanych” akcesoriami. Nie doświadczamy już, jak kiedyś, materiału, z którym pracujemy. (Mateusz Kotas, KUKBUK Hej Dziewczyny! Nr. 33)

Na wszystkich gości czekają: 

  • wielozmysłowe przystawki, danie główne i deser w nieoczywistej interpretacji smaków morza Szefa Kuchni Concordia Taste
  • premiera autorskiej kolekcji morskich naczyń, stworzonych przez studentów School of Form we współpracy z KUKBUK-iem (które obejrzyjcie i użyjecie)
  • całościowy eating experience, czyli co wpływa na doświadczanie jedzenia
  • na koniec dedykowany projektowi talerz każdy z gości może zabrać do domu

WYJĄTKOWA KOLACJA

To kolacja-wystawa pełna wrażeń. Taka, która pozwoli nam poszukać odpowiedzi na pytanie: czym właściwie jest eating experience – doświadczanie jedzenia?

Podczas spotkania 14 czerwca, za zaskakujące, inspirowane morzem smaki, odpowiedzialny będzie zespół oraz Szef Kuchni Concordia Taste. Na gości czekać będą – w różnych formach, pobudzające zmysły i umysły – przystawki, danie główne oraz deser. Połączenie doświadczeń smakowych, estetycznych, towarzyskich i poznawczych to idealny przepisy na wyjątkowy wieczór.

Cena: 180 zł/os (kolacja: 2 przystawki, danie główne, deser, pairing win oraz ceramiczny talerz i całościowe eating experience)

Rezerwacje: restauracja@concordiataste.pl lub 609 002 964

Więcej o wydarzeniu>>>

Do zobaczenia!


© KUKBUK 2018