Co robić w weekend? Lista tego, co musicie zobaczyć i zjeść, jest długa! - KUKBUK

Co robić w weekend? Lista tego, co musicie zobaczyć i zjeść, jest długa!

Kuchnia roślinna i piwo rzemieślnicze. Wystawa malarstwa i festiwal dizajnu. Lista tego, co warto zjeść i zobaczyć w ten weekend, jest naprawdę długa!

Tekst: Magda Malicka
Grafika: Magda Pilaczyńska

magda pilaczyńska

Wernisaż wystawy Tytusa Brzozowskiego, 16 listopada, Warszawa

Wolne zaczniemy świętować już w piątek. Wieczorem wybierzemy się na wernisaż wystawy Tytusa Brzozowskiego w Domu Kultury Prom na Saskiej Kępie. Obejrzymy niepokazywane nigdy wcześniej akwarele i posłuchamy opowieści o planach artysty, w których Warszawa występuje w roli głównej.

Festiwal Sztuka do Rzeczy, 16-18 listopada, Kraków

Piątkowej nocy nie prześpimy w domach. Będziemy w trasie do Krakowa, by wziąć udział w inauguracji projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”. Wykłady, warsztaty, wystawy, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, spacery i targi – to tylko część atrakcji zapowiadanych przez organizatorów. Już wiemy, że od nadmiaru sztuki zakręci nam się w głowach, choć będzie to przyjemny zawrót! Dlatego wrócimy z mocnym postanowieniem odwiedzenia wszystkich ciekawych wystaw, jakie tej jesieni czekają na nas w Warszawie.

Targi Ekocuda, 17-18 listopada, Warszawa

W sobotę zdążymy też poszukać świątecznych prezentów na targach Ekocuda. Będzie z czego wybierać, obecność na targach zapowiedziało ponad 180 producentów kosmetyków naturalnych. Będą też laureaci drugiej edycji KUKBUK PolecaIossi i Hagi Cosmetics, których kosmetyki testowaliśmy osobiście!

Kuchnia Społeczna, 18 listopada, Wrocław

Niedzielę spędzimy we Wrocławiu, a wybieramy się tam w szczytnym celu. Na drugą edycję Kuchni Społecznej, imprezy organizowanej przez stowarzyszenie Otwarte Klatki, walczące o poprawę losu zwierząt hodowlanych, wejdziemy za darmo – jak każdy, kto przyniesie ze sobą wegańską potrawę. Zawczasu ugotujemy przysmaki z Flower Power. Na miejscu spróbujemy nie tylko tego, co przygotowali inni goście, ale i dań serwowanych przez wspierające to wydarzenie wrocławskie restauracje. Zgłębimy tajniki kuchni roślinnej podczas pokazu gotowania i napijemy się piwa rzemieślniczego. Z przyjemnością wydamy nieco pieniędzy, bo dochód z imprezy jest przeznaczony na działalność stowarzyszenia.


© KUKBUK 2018