Ćmielów w Nowym Jorku - KUKBUK

Ćmielów w Nowym Jorku

Wystawa wieńcząca niezwykłe warsztaty fabryki Ćmielów.
cmielow kukbuk

W tym roku po raz trzeci został zrealizowany Art Food – projekt edukacyjny zorganizowany przez Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. wraz z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie i Modus Design. W tej edycji uczestniczyły trzy uczelnie: gdańska Akademia Sztuk Pięknych, londyński Central Saint Martins i Pratt Institute z Nowego Jorku. Studenci realizowali swoje pomysły na trzytygodniowych warsztatach w Ćmielów Design Studio. Pod okiem kuratora projektu, Marka Cecuły, tworzyli ceramiczne naczynia, które swoją formą i charakterem miały podkreślać estetyczne walory jedzenia – jego smak, fakturę, kształt.

Tegoroczne projekty bazowały w szczególności na wydobyciu z formy naczynia funkcjonalności poszczególnych zmysłów. Uczestnicy zastanawiali się, jakie są kulturowe aspekty spożywania posiłków oraz jak smak i sposób przyrządzania potraw wpływają na formy ich podawania. Tegoroczne rozwiązania wypracowane podczas warsztatów mają stanowić propozycje przeznaczone w szczególności dla szefów kuchni oraz restauracji. Część z projektów ma szansę na późniejsze wdrożenie do produkcji.

cmielow kukbuk
cmielow kukbuk

Efekty pracy prezentowane były już na dwóch wystawach – w ASP w Gdańsku oraz podczas „British Ceramic Biennial”. Przed nami trzecia odsłona, finałowa – w Pratt Institute w Nowym Jorku. Zobaczymy tam między innymi zaprojektowany przez Hannę Litwinowicz „Siorbak” – obiekt stanowiący zabawę z konwenansem, pozwala skupić się na dźwięku siorbania, „Tablegram” Jose Maria Salgado, czyli zestaw naczyń w formie puzzli oraz porcelanę inspirowaną kształtem języka i kubków smakowych autorstwa Sun-A Kim. Zapraszamy do Wielkiego Jabłka!

Zdjęcia: materiały promocyjne


© KUKBUK 2018