Cinemaforum - najsmaczniejsze młode kino - KUKBUK

Cinemaforum – najsmaczniejsze młode kino

Już pod koniec listopada w Kinotece zagości Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych ze specjalną sekcją kulinarną.

Zdjęcia: Ewa Jasińska

CINEMAFORUM kukbuk

Jesień to czas najciekawszych festiwali. Gdy pogoda nie zachęca do spacerów, porządny film obejrzany w wygodnym kinowym fotelu rekompensuje niedostatki tej pory roku. Przed nami już 14. edycja jednego z najważniejszych festiwali młodego kina w Polsce. To gratka dla pasjonata nie tylko kinematografii, ale też sztuki i kultury w ogólnym ujęciu. Poznamy realizacje zarówno twórców profesjonalnych, jak i studentów czy amatorów, nagrodzone na festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji, Londynie, Toronto czy Locarno.

CINEMAFORUM kukbuk

Festiwal zagości w Kinotece w dniach 25-29 listopada. W tegorocznej odsłonie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt polskich i zagranicznych filmów fabularnych i animacji. Swoje produkcje twórcy przedstawią nie tylko publiczności, ale poddadzą się ocenie jury, w skład którego w tym roku wejdą m.in. producent, reżyser i scenarzysta Janusz Zaorski, scenarzysta i reżyser Magnus von Horn oraz jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich Chris Niedenthal. Będziemy mieli także okazję uczestniczyć w pokazach filmowych oraz wręczeniu Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, przyznawanych przez OFFową Akademię Filmową najlepszym artystom i filmom ubiegłego roku.

CINEMAFORUM kukbuk

Modnym akcentem tegorocznej edycji będzie sekcja Fashion Film, obejmująca etiudy filmowe, reklamy a także teledyski, traktujące modę jako idealne medium, które potrafi łączyć wysublimowany artyzm, surrealistyczną estetykę z komentarzem społecznym.

 

Kulinarna odsłona festiwalu to niezwykle sensualna podróż w świat smaków, zapachów, kolorów. Formy filmowe prezentowane w ramach pokazu ukażą jedzenie jako symbol wrażliwości i zmysłowości. Apetyczne składniki będą kusić z ekranu kinowego swoją fakturą, żywymi barwami, wydawanymi dźwiękami. Pikantne przyprawy, topiąca się czekolada czy pryskający tłuszcz to tylko przykłady, jak pokarmy sugestywnie oddziałują na zmysły widza. Podczas pokazu produkty kulinarne ujrzymy w nowym, często niecodziennym ujęciu – uwodząc, onieśmielając perwersją, zaskakując psychodelicznym charakterem. Bez wątpienia jedzenie jest bardzo wdzięcznym modelem do filmowania i fotografowania. Co więcej, wraz z Akademią Stylu zostaną przeprowadzone warsztaty fotografii kulinarnej, które poprowadzi nasz KUKBUK-owy fotograf, wielokrotny laureat konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Rafał Meszka. Do współpracy przy tworzeniu sekcji kulinarnej zaproszona została blogerka kulinarna Edyta Kusińska, która na swoim blogu Madame Edith pisze o jedzeniu i kulinarnych podróżach po świecie. Blogerka wybrała produkcje z całego świata i zaprosiła twórców filmowych do podzielenia się swoimi dziełami z uczestnikami Cinemaforum.

CINEMAFORUM kukbuk
CINEMAFORUM kukbuk

Festiwal nie skupia się jedynie na filmowym przekazie wizualnym, jest to także okazja do poznania kina i jego składników od kuchni. Podczas przeglądu odbędą się warsztaty filmowe i fotograficzne, realizowane przez doświadczonych wykładowców przy użyciu profesjonalnej i nowoczesnej technologii. Podczas polsko–niemieckiego projektu „Fokus na Pałac”, studenci postarają się uchwycić i na nowo odkryć Pałac Kultury i Nauki, natomiast w ramach warsztatów filmowych „Masterclass” tworzyć będą krótkie formy filmowe.

 

Młode kino, ze swą nieuchwytną definicją niezależności, zabierze nas pod koniec listopada do świata, który próbują zrozumieć i opisać autorzy, świadomie podejmujący ważne dla nich tematy. Wstęp na wszystkie festiwalowe projekcje jest bezpłatny, a więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj. Zapraszamy!


© KUKBUK 2018