Chwasty w galerii - KUKBUK

Chwasty w galerii

Ich wytrwałość zna każdy ogrodnik. Na mapie Polski są takie miejsca, w których przeżyły całe wioski!

Grafika: materiały promocyjne

Chwasty w galerii kukbuk

Pracowicie pielimy nasz ogródek, a chwasty ciągle wracają. Wdarły się nawet do galerii sztuki! Już 4 września o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy Karoliny Grzywnowicz poświęconej chwastom. Projekt jest zapisem społecznej i politycznej historii tych roślin, które spotkać można w miejscach, w których istniały kiedyś najbardziej liczebne wsie w całej Polsce. Teraz, po kilkudziesięciu latach od momentu, gdy ludzie opuścili tę przestrzeń, rośliny są ciągle odradzającym się i trwałym znakiem ich obecności.

 

Na wystawie w Miejscu Projektów Zachęty autorka prezentuje instalację z roślin – łąkę przeniesioną z dwóch wysiedlonych miejscowości znajdujących się na terenie Beskidu Niskiego i Bieszczad. Po II wojnie światowej, w wyniku masowych przesiedleń związanych z przesunięciem granic Polski, wielu ludzi zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania. Opuszczone wsie najczęściej były palone, dlatego w większości tych miejsc nie zachowały się domy, kościoły czy cerkwie.

 

Tereny po wysiedlonych wsiach powoli zarastają chwastami, co jest ewenementem na skalę europejską. Czasami z między liści wyglądają ledwo dostrzegalne ślady ludzkiej obecności w postaci zarośniętych już fundamentów domów, studni lub nagrobków. Kwitnące wiosną w środku lasu jabłonie, śliwy czy grusze są charakterystycznym znakiem wysiedlonych miejscowości. Rośliny przejmują przestrzeń i stanowią trwałe świadectwo obecności człowieka na danym obszarze. Zmiany, które rolnictwo wywołuje w strukturze i składzie chemicznym gleby, są tak znaczące, że dają możliwość przetrwania tym gatunkom nawet przez następne 600 lat. Znajomość roślin pomaga odnaleźć wysiedlone wsie, może posłużyć do odtworzenia ich topografii, a także stanowi klucz do zrozumienia tej przestrzeni.
Projekt zrealizowany jest w ramach programu 1/1 Mistrz i Uczeń Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i finansowany ze środków Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Kuratorem wystawy jest Zbigniew Libera. Tutaj znajdziecie więcej informacji o wystawie. Zapraszamy!


© KUKBUK 2018