Certyfikaty gwarantem najwyższej jakości produktów spożywczych - KUKBUK

Certyfikaty gwarantem najwyższej jakości produktów spożywczych

Dwa wyróżnienia specjalne w tegorocznej edycji KUKBUK Poleca przyznał KOWR, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
semco pstrag

„KUKBUK Poleca” to konkurs, którego głównym celem jest promocja lokalnych producentów, rzemieślników i właścicieli gospodarstw agroturystycznych. To ogromna szansa dla małych, rodzinnych firm, które wykorzystują zdobyte przez pokolenia doświadczenia i tworzą naprawdę genialne produkty. Dwa wyróżnienia specjalne w tegorocznej edycji przyznał KOWR, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Jedno z nich otrzymała firma SemCo, która od pokoleń tłoczy oleje; jej produkty posiadają wiele oznaczeń i certyfikatów potwierdzających wysoką jakość i nawiązanie do lokalnej tradycji wytwarzania. Drugie wyróżnienie trafiło do hodowli pstrąga w Ojcowskim Parku Narodowym, założonej przez krakowianki z branży IT.

To, z czego Polska powinna być najbardziej dumna, to żywność najwyższej jakości posiadająca wiarygodny certyfikat, wyprodukowana zgodnie z prawami natury, przy wykorzystaniu rozwiązań naukowych dotyczących technik uprawy i odżywiania gleby, oraz z procesami naturalnymi występującymi w przyrodzie – Jan Wdowiak, juror Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w konkursie KUKBUK Poleca.

Dyrektor Generalny KOWR Witold Strobel, redaktorka naczelna magazynu KUKBUK Daria Pawlewska, juror KOWR w konkursie KUKBUK Poleca Jan Wdowiak
Laureaci konkursu KUKBUK Poleca

SEMCO

Konkurs KUKBUK Poleca promuje lokalnych rzemieślników i producentów. Dlaczego tak ważny jest powrót do lokalności i korzeni?

Każda społeczność wytwarza produkty na miarę swoich potrzeb, w myśl wartości, które kultywuje. Produkty lokalne, od wieków spożywane przez mieszkańców danego regionu, stanowią jego siłę i źródło zdrowia, wreszcie zapewniają kontakt z niezapomnianymi smakami, znanymi z domu rodzinnego.
Jak ważne w dzisiejszej produkcji żywności są certyfikaty?
Certyfikaty są informacją dla klienta – zabezpieczeniem wartości i jakości oferowanego produktu. Najlepiej wybierać produkty ze znakami jakości i oznaczeniami, które są uznawane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to w sumie kilkanaście certyfikatów, a każdy z nich określa konkretne walory jakościowe i produkcyjne danego produktu.

Jakie oleje cieszą się największą popularnością i skąd pochodzą nasiona do produkcji olejów SemCo?
Polacy najchętniej sięgają po oleje z nasion roślin uprawianych na danym terenie, czyli olej rydzowy, rzepakowy, lniany, konopny, dyniowy i ostropestowy. Nasiona do produkcji olejów nasza rodzinna firma pozyskuje ze swoich upraw, a także z upraw kontraktowanych i kontrolowanych u rolników z Wielkopolski i całej Polski.

Jakie produkty, poza olejami, ma w ofercie SemCo?
Oprócz olejów tłoczonych na zimno mamy w ofercie pozostałości po tłoczeniu, czyli makuchy, jako źródło białka i tłuszczu dla pasz zwierzęcych oraz mąki dla ludzi. Oferujemy również nasiona wykorzystywane w piekarnictwie i ciastkarstwie, a także do wytłaczania olejów.

Dyrektor Generalny KOWR Witold Strobel, Maria Just SemCo, Borys Szyc

PSTRĄG OJCOWSKI

Co sprawia, że pstrągi ojcowskie są tak wyjątkowe?
Na smak i aromat ich mięsa wpływają przede wszystkim warunki hodowli. Są pięknie ubarwione, bo odżywiają się bogatą roślinnością w stawach ziemnych, pływają w krystalicznie czystej, pozbawionej zanieczyszczeń wodzie i mogą swobodnie się ruszać, więc ich mięso jest jędrne i pyszne.

Czym różnią się ryby hodowane przemysłowo od potoczków?
Różnica w hodowli polega przede wszystkim na tym, że nasze pstrągi mają czas dorastać i rozwijać się w sposób zbliżony do naturalnego, dzięki temu przypominają dzikie pstrągi żyjące w rzekach i potokach. Co najważniejsze, w procesie hodowli nie używamy żadnych antybiotyków, sterydów, przyspieszaczy wzrostu, karmimy pstrągi organiczną paszą i naturalnie dezynfekujemy ich środowisko, za pomocą wapna i tlenu. Hodowla wygląda tak jak kilkadziesiąt lat temu, nie korzystamy z maszyn, liczy się tylko praca ludzkich rąk. Jesteśmy jedyną taką hodowlą w Polsce.

Pstrąg ojcowski nie dość, że jest pyszny, to jeszcze obwieszony certyfikatami. Dlaczego warto sięgać po takie produkty?
Produkty certyfikowane są niezwykłe, często stanowią relikty przeszłości, zdrowego i prostego jedzenia. Budzą wspomnienia z dzieciństwa i bronią w dzisiejszym świecie tych wartości, które powoli są wypierane przez pieniądz. Kontrastują z produktami podawanymi nam w formie skondensowanej i przetworzonej tak bardzo, że przypominają raczej substytut niż sam produkt.

Redaktorka naczelna magazynu KUKBUK Daria Pawlewska, Dyrektor Generalny KOWR Witold Strobel, Agnieszka Sendor Pstrąg Ojcowski

© KUKBUK 2018