Blogerki w Chef’s Table - KUKBUK

Blogerki w Chef’s Table

W wyjątkowej przestrzeni z otwartą kuchnią i wspólnym stołem, goście mogą gotować razem z kucharzami.
water1

29 maja koncept restauracyjny Water&Wine, znajdujący się tuż przy zakładzie butelkujacym Cisowiankę i Cisowiankę Perlage, odwiedziły zaprzyjaźnione blogerki – Magda Gendźwiłł z Crust And Dust, Magda Klimczak z Dare to Cook, Katarzyna M. Marciniewicz z Chilli Bite, Maia Sobczak z Qmam Kasze, Sylwia Sobczak i Agata Anioł z Kuchnia w formie.

Powitanie odbyło się przy Perlage Water Bar, pięknej letniej przyczepie serwującej orzeźwiającą, musującą Cisowiankę Perlage. Po chwili odpoczynku goście ruszyli na spacer po polu i szklarni, gdzie razem z zespołem konceptu zbierali owoce, warzywa i zioła.

Następnie wszyscy przenieśli się do nowej przestrzeni w Water&Wine – Chef’s Table. To wyjątkowa, właśnie oddana do użytku przestrzeń z otwartą kuchnią i wspólnym stołem, gdzie goście mogą gotować razem z kucharzami, a następnie zjeść posiłek w kameralnym ośmioosobowym gronie. Co królowało na stołach?

Więcej informacji o Chef’s Table

Consommé z marchwi z olejem z natki, kwiaty bzu w tempurze z żelem octu, białe grillowane szparagi z dojrzewającym serem kozim, olejem rzepakowym oraz młode warzywa pieczone w sianie ze smażonymi liśćmi botwiny z sokiem z cytryny i dzikimi ziołami (gwiazdnicą, krwawnikiem, szczawiem, dzikim groszkiem, koniczyną), a na deser podano lody szczawiowe z… chrupiącymi mrówkami.


© KUKBUK 2018