Big Book Festival: powrót do początku - KUKBUK

Big Book Festival: powrót do początku

Piąta edycja Big Book Festival – międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania odbędzie się w dniach 23-25 czerwca. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem powrót do początku I back to beginning, które zainspirowało też Kukbuka.

Tekst: redakcja
Zdjęcie: materiały promocyjne

big book kukbuk

Hasło jest zaproszeniem do przeżywania pierwszych zachwytów, odkryć literackich i rozbudzania wyobraźni tak, jak robią to z nami pierwsze dziecięce lektury. Festiwal będzie też przewrotnym powrotem do szkoły. Wydarzenia odbędą się w dawnych budynkach i na boiskach jednej z najsłynniejszych szkół Warszawy – gimnazjum im. Klementyny Hoffmanowej, do którego uczęszczała m.in. Maria Dąbrowska, autorka „Nocy i dni“.

Na festiwal przyjedzie kilkunastu znakomitych pisarzy z Europy, Azji i USA. Wśród gwiazd są Kazuki Sakuraba, bestsellerowa autorka z Japonii, której powieść „Czerwone dziewczyny” ukazała się w Polsce; Ece Temelkuran – pisarka i sprzeciwiająca się polityce rządu komentatorka młodego pokolenia z Turcji; mistrz prozy niderlandzkiej nominowany do Nagrody Bookera za „Wojnę i terpentynę” Stefan Hertmans, a także ukochany pisarz Francji – Grégoire Delacourt, autor fenomenalnej „Listy moich zachcianek” wydanej w 35 krajach. Przyjedzie także Wilhelm Schmid, autor słynnego eseju „Spokoju ducha” o filozofii życia oraz Marie Søderberg, która stworzyła jedną z najchętniej kupowanych książek ostatnich miesięcy –  poradnik „Hygge”.

Dużą reprezentację będą mieli na festiwalu goście z Wysp – powstanie specjalna Scena Brytyjska. Na Big Book Festival przyjedzie Inua Ellams, poeta i performer tworzący słowne spektakle o tożsamości i migracji. Pojawią się też pisarze Matthew Kneale i Simon Beckett. Bohaterami specjalnych wydarzeń na otwarcie i zamknięcie festiwalu będą Jane Austen i… George Michael.

Podczas festiwalu odbędą się też prestiżowe debaty z udziałem polskich pisarzy i czytelników. Przy Okrągłych Stołach Pisarzy autorzy tacy jak Katarzyna Bonda, Marian Pilot, Magdalena Parys czy Krzysztof Varga dyskutować będą m.in. o odwadze cywilnej i o tym, jak literatura portretuje współczesne polskie dylematy.

Wydarzeniem szczególnym będzie Mecz o bibliotekę, w którym rywalizować będą drużyny pisarzy i krytyków. Stawką są książki, które trafią do jednego z ośrodków opiekuńczych dla nastolatków. Zagrają m.in. Sylwia Chutnik, Marcin Meller i Agata Passent. Pełny program festiwalu dostępny jest tutaj.

Na festiwalu nie zabraknie oczywiście KUKBUK-a. Wspólnie z czytelnikami będzie wracać do początku smaku, czyli do chleba, prostego, podstawowego pożywienia. Stworzymy razem Wielką Księgę Chleba. Będziemy rozmawiać o rodzinnych historiach z nim związanym, odwiedzą nas także goście: min. Monika Walecka, Marta Dymek i Agata Wojda.

Z kartonów, palet i skrzynek używanych do transportu produktów spożywczych zbudujemy architektoniczną przestrzeń, w której literatura, jedzenie i ludzie będą prowadzić dialog. Rozpoczynamy go już dziś.

Właśnie rozpoczynamy produkcję KUKBUK-owego zakwasu. Podczas festiwalu upieczemy na nim chleb, z którego potem zrobimy dla was pyszne i proste kanapki. Pomyślcie, jakie skojarzenia i wspomnienia budzi w was myśl o chlebie. Chętnie je poznamy – swoje chlebowe opowieści przesyłajcie na adres konkurs@kukbuk.com.pl z dopiskiem „Wielka księga chleba”. W zamian będziecie mogli odebrać podczas festiwalu słoiczek KUKBUK-owego zakwasu, a pięć najciekawszych i najbardziej wzruszających historii nagrodzimy dodatkowo zestawami ściereczek z kolekcji KUKBUK & a Tab. Przydadzą się do wyścielenia koszyków lub przykrycia pieczywa na waszych domowych stołach.

 


© KUKBUK 2018