Adoracja słodyczy - wystawa - KUKBUK

Adoracja słodyczy – wystawa

Ciasta i ciasteczka mogą stać się dziełem sztuki nie tylko za sprawą apetycznych pryzm kremu czy idealnie równych lukrowych dekoracji. Już 19 grudnia w warszawskiej Zachęcie odbędzie się wernisaż wystawy pt. Adoracja słodyczy, która zwykłe łakocie ukazuje jako symbol przemijania.
Adoracja slodyczy zacheta kukbuk

Prezentowana w Zachęcie wystawa została zainspirowana twórczością zmarłej w 2006 roku Krystiany Robb-Narbutt – malarki, rysowniczki, autorki instalacji i ulotnych obiektów – oraz tytułem jej niezrealizowanej idei wystawy „Adoracja słodyczy”. W swoich pracach artystka wykorzystywała przedmioty banalne, nietrwałe, łatwo poddające się zniszczeniu. Malowała na pudełkach od zapałek, deseczkach, opłatkach wigilijnych. W jej sztuce obecna jest czułość dla rzeczy przemijających, byle jakich, niezgoda na pomijanie świata, który błąka się po obrzeżach. Od 2000 roku w pracach Robb-Narbutt pojawiły się słodycze. Mocowała na deseczkach i umieszczała w gablotkach odpustowe ciastka, cukierki i lukrowane pierniki. To im miała być poświęcona planowana przez nią wystawa.

Słodycz dzieł artystki miała gorzki, a czasami dramatyczny posmak. „Adoracja słodyczy” pokazuje prace artystów, którzy podobnie jak Krystiana Robb-Narbutt mierzą się z pozornie sielskim, a w gruncie rzeczy przewrotnym i często bolesnym widzeniem świata.

 

Wernisaż odbędzie się 19 grudnia o godzinie 19, a oprowadzanie kuratorskie 21 grudnia o 12:15. Na wystawie swoje prace prezentują następujący artyści: Małgorzata Dmitruk, Izabella Gustowska, Zuzanna Janin, Katarzyna Józefowicz, Marek Kijewski, Edmund Monsiel, Maciej Osika, Dorota Podlaska, Krystiana Robb-Narbutt, Magdalena Shummer, Wisława Szymborska, Bogdan Ziętek. Kuratorką wystawy jest Krystyna Piotrowska. Wystawa potrwa do 1 lutego.


© KUKBUK 2018