8. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Transatlantyk rusza 13 lipca! - KUKBUK

8. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Transatlantyk rusza 13 lipca!

My też tam będziemy!
plakat transatlantyk

Kino Kulinarne to jedna z najważniejszych sekcji filmowych Transatlantyk Festival. Podczas cyklu filmowego, widzowie – jak co roku – oprócz seansów filmowych, wezmą udział w wyjątkowych, inspirowanych obrazami filmowymi kolacjach. Bilet na każdy z 5 pokazów jest równocześnie zaproszeniem na kolację, która będzie miała miejsce w wyjątkowej przestrzeni EC1 Łódź, specjalnie zaaranżowanej na te wieczory. Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotują jedni z najwybitniejszych w Polsce szefów kuchni.

KUKBUK na festiwalu

Dodatkową wartością wieczoru są dyskusje z twórcami sztuki filmowej i kulinarnej. Dwie z nich – 17 i 18 lipca – poprowadzi Daria Pawlewska, redaktorka naczelna magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK.

17 lipca zobaczyć będzie można film „In search of Israeli Cuisine” w reżyserii Rogera M. Shermana. To swego rodzaju portret i historia mieszkańców Izraela, gdzie głównym środkiem wyrazu jest jedzenie. Kolację tego wieczoru przygotuje Marcin Popielarz znany z restauracji Biały Królik w Gdyni.

18 lipca, czyli ostatniego wieczoru pokazany zostanie film „Our blood is wine” w reżyserii Emily Railsback, prosto z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Reżyserka oraz wielokrotnie nagradzany sommelier Jeremy Quinn, wprowadzają widza w świat wiejskiego życia rodzinnego, odkrywając znane w Gruzji od 8000 lat tradycje winiarskie. Kolację przygotuje Justyna Słupska Kartaczowska – twórczyni Restauracji jadka.

Transatlantyk Festival łączy w sobie dwa, bardzo bliskie nam światy: kulturę i kulinaria. Z tej okazji, 4 czerwca uczestniczyliśmy w kolacji testowej u Roberta Sowy w Restauracji N31. Mieliśmy okazję spróbować menu zainspirowanego filmem Cuban Food Stories, którym będziecie mogli raczyć się 16.07. Już dziś zdradzimy wam, jakich rozkoszy podniebienia możecie się tego dnia spodziewać:

  • Ceviche z tuńczyka i krewetek / granat / mango / ananas / czerwona cebula / kolendra
  • Ośmiornica / kalmar / wędzona papryka / purrée z dyni / puder z ze słoniny / świeże zioła
  • Wolno pieczony boczek wieprzowy / cytrusy / sól wędzona / mus z czerwonej fasoli / czarny czosnek
  • Żebro wołowe / sos z rumem / purrée z kukurydzy / świeży ogórek / cukinia / chili
  • Słodkie cygaro – Czekolada / kawa / pieprz cayenne/ maracuja / mango

Bilety w cenie 200 zł można nabyć poprzez aplikację going stronę www.goingapp.pl oraz na www.transaltantyk.org (bilet obejmuje wstęp na pokaz filmowy w cenie 7 pln i kolację w cenie 193 pln).


© KUKBUK 2018