5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci zaprasza – „Ku nowej przygodzie” - KUKBUK

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci zaprasza – „Ku nowej przygodzie”

Aż 130 filmów pod hasłem „Ku nowej przygodzie” będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i we Wrocławiu. Najlepsze filmy wybiorą i nagrodzą widzowie, przyznając im statuetkę Kwiatu Paproci.

tekst: Anna Daniluk

KINO DZIECI

Impreza ruszy 22 września i potrwa do końca miesiąca. W konkursie głównym zobaczymy między innymi rewelację festiwalu w Cannes ‒ japońskie anime „Mirai” („Mirai no Mirai”, reż. M. Hosoda, 6+), duńską produkcję „Jestem William” („Jeg er William”, reż. J. Elmer, 9+) i kenijską opowieść o superbohaterach „Supa Modo” (reż. L. Wainaina, 9+).

W tym roku po raz pierwszy sekcja odkryć filmowych również będzie miała charakter konkursowy. Joanna Żak, dyrektorka FF Kino Dzieci, tak mówi o tej programowej zmianie: ‒ Widzowie świetnie przyjęli zeszłoroczną sekcję odkryć filmowych i dali nam znak, że są gotowi na filmy, które operują nową perspektywą i opowiadają o sprawach istotnych dla dzieci w nieszablonowy sposób. Chcemy wyróżnić te filmy i jeszcze bardziej zwrócić na nie uwagę publiczności.

Wśród siedmiu tytułów w sekcji „Konkurs filmowych odkryć” znalazły się dwa dokumenty: „Brudna robota” („Tongue Cutters”, reż. S. Melkeraaen, 10+) i „Ceres” (reż. J. Van den Brand, 12+), oba o tradycyjnych rolach dzieci w wiejskich, gospodarskich społecznościach. Nagrodę – Kwiat Paproci – w tym konkursie przyzna osobne jury.

W sekcji „Kino Dzieci z nosem w książkach” zostaną pokazane ekranizacje znanych książek – od klasyki literatury dla dzieci i młodzieży po przeniesione na ekran niedawne premiery literackie. A w ramach corocznego przeglądu wybranej narodowej kinematografii tym razem obrano kurs na Indie – w selekcji konkursowej znalazły się pochodzące stamtąd filmy o życiu i kulturze tego regionu widzianych z perspektywy młodych bohaterów. Sekcji „Namaste – kino Indii” towarzyszyć będą prelekcje edukatorów z Muzeum Azji i Pacyfiku. W planach są także zajęcia jogi w plenerze, warsztaty tańca oraz pokaz dawnych indyjskich strojów i carrom – indyjskiego bilardu. Festiwal zwieńczy seans z muzyką na żywo w wykonaniu Wacława Zimpla.

KUKBUK – patron medialny wydarzenia – też będzie na miejscu. Uczestnikom festiwalu zaserwujemy zdrowe przekąski i rozdamy KUKBUK-owe gadżety dla dzieci. Będzie można także nabyć nowy numer magazynu KUKBUK Dzieciaki 2018.

Szczegóły i pełny program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

KONKURS

Mamy dla was pięć podwójnych zaproszeń do pięciu miast: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska i Łodzi. Aby je zdobyć, wystarczy na adres konkurs@kukbuk.pl przesłać odpowiedź na pytanie: Jak myślisz, jaką potrawa najbardziej smakowałaby Twojemu ulubionemu filmowemu bohaterowi? Na odpowiedzi czekamy do 17 września, a wyniki ogłosimy kolejnego dnia. Pamiętajcie, aby w zgłoszeniu zawrzeć miasto, w którym chcielibyście wziąć udział w pokazie. Powodzenia!

Regulamin


© KUKBUK 2018