Wódka, rośliny i kobiecy świat. Tak KUKBUK świętuje weekend - KUKBUK

Wódka, rośliny i kobiecy świat. Tak KUKBUK świętuje weekend

Będziemy rozsmakowywać się w wódkach i zakąskach, odpoczniemy na kobiecej kolacji, zjemy co nieco na Wege Bazarze. Weekend będzie piękny, świętujcie go z nami!

tekst: Anna Daniluk
grafika: Magdalena Pilaczyńska

Aromat słodkich likierów, miodów pitnych i najlepszej polskiej wódki zacznie nas kusić już w piątek. Nie będziemy opierać się zbyt długo. Wykorzystamy okazję i spróbujemy każdego z 200 smaków dostępnych na Festiwalu Wódki i Zakąski. Czasu nie będzie zbyt dużo – tylko do soboty.

Nie planujemy przerwy. Po piątkowych harcach sobotniej swawoli oddamy się na katowickiej Potańcówce w Starym Stylu lub zjemy kolację w ramach Tasty Stories w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie. To niezwykle kobieca odsłona tej akcji, kulinarnie dowodzić nią będzie Agnieszka Wilbrandt wraz z Mariolą Monczak i Sylwią Stachyrą. Gdy zabraknie nam sił, wszyscy razem obejrzymy film „Boginie jedzenia”.

Nie zapominamy o ciele, nie zapomnimy też o duchu. By nauczyć się jeszcze więcej o filozofii zero waste, pójdziemy na warsztaty „Innowacje od kuchni” we Wrocławiu. A w niedzielę zjemy obiad na Wege Bazarze, by wieczorem spokojnie i z radosnym uśmiechem pojechać do Lublina na wystawiany w tamtejszym Teatrze Muzycznym spektakl „Phantom” na podstawie musicalu „Upiór w operze”. Zobaczcie z nami, czy klątwa ciążąca nad potworem zamkniętym w piwnicach opery skończy się tak jak zwykle.

Jednak weekend to nie koniec wrażeń. We wtorek o 18.15 weźmiemy udział w uroczystym pokazie przedpremierowym  filmu „Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata” na otwarciu American Film Festival. Film będzie nie lada gratką, gdyż opowiada o cudownym dziecku amerykańskiej gastronomii, który pół roku temu otworzył własną restaurację „Gem”. Po seansie Chef Flynn – przygotuje kolację w Hotelu Monopol, razem z Justyną Słupską Kartaczowską (jadka) i Mariuszem Kozakiem (monopol). Dalszy ciąg wydarzeń przejdzie na środę, gdzie w Fortecy Kręglicckich weźmiemy udział w warszawskiej premierze filmu oraz kolacji degustacyjnej z autorskim menu przygotowanym przez bohatera filmu – Flynna McGarrego. Bilety jeszcze są dostępne więc zachęcamy do wzięcia udziału.


© KUKBUK 2018