Zielony weekend w Warszawie, czyli jak zazielenić stolicę - KUKBUK

Zielony weekend w Warszawie, czyli jak zazielenić stolicę

Nadeszła wiosna, czas założyć ogrodniczki!

Tekst i grafika: materiały promocyjne organizatora

zielona warszawa niedziela ogrodnikow kukbuk

Jeśli z nadejściem wiosny marzy wam się własna grządka i chcielibyście dowiedzieć się więcej o roślinach, zapraszamy do udziału w wydarzeniach Zielonego weekendu. Będzie to okazja do spotkania osób aktywnie działających w ogrodnictwie społecznościowym, a może inspiracja do podjęcia lokalnych zielonych działań. W programie:

– Warszawscy ogrodnicy – debata i warsztaty na temat ogrodnictwa społecznościowego w Warszawie; sobota, 8 kwietnia, godz. 11:00, Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25 (zapisy do 6 kwietnia pod adresem: ssendzielski@zzw.waw.pl)

– Niedziela Sąsiedzkich Ogrodników – śniadanie, warsztaty, spacery; niedziela 9 kwietnia, godz. 11:00 -14:00, Osiedle Jazdów – Rotacyjny Dom Kultury ul. Jazdów 3/18

Warsztaty:

I. Wystarczy zacząć! Wstęp do założenia ogrodu edukacyjnego.
Nauczycie się robić doniczki na rozsadę, wypełnicie je podłożem i posadzicie w nich małe roślinki i sadzonki. Uczestnicy zabiorą swoje rośliny do domu. Papierowa doniczka posłuży kilka dni, a potem można włożyć ją do większej donicy lub do ziemi w ogrodzie. W ten sposób nie zostaną uszkodzone korzonki przy przesadzaniu, natomiast rozkładający się papier użyźni ziemię wokół rośliny.
Dowiecie się również, czego i w jaki sposób można nauczyć się w ogrodzie oraz dlaczego warto założyć, choćby najmniejszy, ogród edukacyjny.

II. Nie ma jak bomba! Czyli jak robić bomby z nasion.
Bomby nasienne służą do zazieleniania miejsc, w które trudno się dostać, żeby coś posiać lub posadzić w inny sposób. Bomba nasienna to kulka zawierająca nasiona roślin, ziemię, w której mają się rozwinąć oraz glinę, która to wszystko scala i powoduje, że bomba może w całości przetrwać lądowanie w docelowym miejscu. Tam pod wpływem deszczu i słońca powoli uwolni swoją cenną zawartość.

III. Spacer przyrodniczy po Jazdowie
Przyjrzycie się uszakowi bzowego – rodzimemu gatunkowi grzyba jadalnego, który smakuje podobno jak azjatycki grzyb mung i który pojawił się na malowniczo zmurszałym pniu starej robinii. Poznacie porosty i nauczycie się z ich pomocą rozpoznawać jakość powietrza. Zajrzycie do pszczelich domków i ptasich budek.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach pierwszeństwo będą miały osoby, które wyślą swoje zgłoszenia do 6 kwietnia na adres: mkuszewski@um.warszawa.pl


© KUKBUK 2018