W Tokio już kwitną wiśnie! - KUKBUK

W Tokio już kwitną wiśnie!

W Japonii, podobnie jak w ostatnim wydaniu KUKBUK-a, rozpoczął się sezon kwitnienia drzew wiśni piłkowanej, potocznie zwanej japońską. Zwyczaj podziwiania kwiatów wiśni nosi nazwę hanami i od kilkuset lat przybiera formę pikników pod zaróżowionymi drzewami.
kwitnace wisnie kukbuk

Kwitnąca wiśnia, czyli sakura, to najbardziej – obok sushi – rozpoznawalna specjalność Japonii. Na początku wiosny każdego roku przyciąga tysiące turystów. Media starają się wyprzedzić zainteresowanie, informując, co słychać wśród gałązek, prognozując datę kwitnienia i pogodę na wielki dzień premiery. Na południu Japonii pierwsze kwiaty pojawiają się już w styczniu, a w Tokio, Kioto i Osace – kwietniu. W tym roku prognozowana data kwitnienia sakury to 22 marca.

Gdy w końcu drzewa obsypią się różowym kwieciem, Japończycy wychodzą z pracy kontemplować zmiany w parkach i ogrodach. Pracownicy niższego szczebla od rana polują na najlepsze miejsca i czekają z kocem na szefów, którzy pod kwitnącą wiśnią celebrować będą obiad. Co wyciągają z piknikowych koszy? Przede wszystkim ryżowe kulki lub chrupki, kanapki i smażonego kurczaka. Na deser zjedzą mochi – ciasteczka z mąki ryżowej ze słodkim nadzieniem z fasoli, owinięte w listki wiśni. Popijają też piwo i sake. Do koloru kwiatów wiśni Japończycy dobierają nawet ubrania – część piknikowiczów występuje tego dnia w różowych kreacjach.

Mimo że u nas drzew nie pokrywają jeszcze różowe pąki, warto uczcić początek wiosny czymś pysznym. Przepisy na japońskie pierożki, orientalnego kurczaka i pralinki z herbatą matcha znajdziecie na stronach najnowszego KUKBUK-a. Itadakimasu (smacznego)!

 


© KUKBUK 2018