Jak upleść świąteczny wieniec? - KUKBUK

Jak upleść świąteczny wieniec?

To pierwszy znak, że w domu rozpoczęły się przygotowania do świąt. I najlepszy sposób, by poczuć je już od progu.

Koncepcja i wykonanie: Kornelia Pieniak

swiateczny wieniec kukbuk

O wiciu wianków napisano niejeden wiersz i niejedną piosenkę. Romantycy upatrywali w tej panieńskiej zabawie okazji do marzeń i odpoczynku na łonie przyrody. W tradycji chrześcijańskiej wieniec pojawił się w połowie dziewiętnastego wieku. Prowadzący dom sierot pastor z Hamburga wpadł na pomysł, jak umilić swoim podopiecznym czas oczekiwania na święta. Na podwieszonym pod sufitem drewnianym kole umocował świeczki, które dzieci zapalały kolejno przez dwadzieścia cztery dni poprzedzające Wigilię, modląc się przy tym i śpiewając. Zwyczaj szybko przyjął się w całych Niemczech, a sto lat później przez Wrocław zawędrował do polskich domów. Koło zmieniło się w wieniec z gałązek świerku, jodły, sosny, czasem też liści laurowych. Z dwudziestu czterech świec zostały cztery – zapalało się je każdej grudniowej niedzieli poprzedzającej Wigilię. Później ozdoba pojawiła się w krajach anglosaskich. Tyle że spod sufitu trafiła na drzwi.

 

Gdziekolwiek współcześnie pojawia się wieniec adwentowy, pełni te same funkcje. Jest symbolem oczekiwania na narodziny Zbawiciela, a w wersji świeckiej – na odpoczynek i spotkanie z bliskimi. Bez względu na to, który wariant jest ci bliższy, własnoręczne wykonanie wieńca sprawi ci dużo radości. Pozwól sobie na pobrudzenie palców żywicą. Nawet jeśli nie masz czasu iść na spacer do lasu – las może przyjść do ciebie.

 

Potrzebne materiały:

  • gałązki jodły lub tui
  • gałązki głogu
  • szyszki
  • drut na szpuli do zrobienia bazy wianka
  • drucik na szpuli lub sznurek do mocowania gałązek i dekoracji

 

Potrzebne będą gałązki, które kupicie w kwiaciarni lub od sprzedawców bożonarodzeniowych choinek. Najlepsza jest jodła, bo długo zachowuje igły, może być także tuja. Szyszki i gałązki głogu zbierzcie podczas spaceru. Kiedy już wasz stół się zazieleni, a dom przesiąknie żywicznym aromatem, przygotujcie odpowiednio dużo drutu – grubszego i cieńszego. Grubszy, zwinięty w okrąg, posłuży jako baza wianka. Cieńszym przytwierdźcie gałązki do drucianego koła, starając się stworzyć regularny kształt. Do dekoracji użyjcie szyszek oraz owoców głogu, zamocujcie je za pomocą kawałków drucika ukrytego między gałązkami. Wasz wieniec jest gotowy? Teraz musicie tylko zdecydować, gdzie go powiesić.

 

Koncepcja i wykonanie: Kornelia Pieniak

swiateczny wieniec kukbuk
swiateczny wieniec kukbuk
swiateczny wieniec kukbuk
swiateczny wieniec kukbuk
swiateczny wieniec kukbuk
swiateczny wieniec kukbuk

© KUKBUK 2018