Świat bez plastiku. Unia zakazuje stosowania nawet jednorazowych sztućców - KUKBUK

Świat bez plastiku. Unia zakazuje stosowania nawet jednorazowych sztućców

Mikroplastik w rybach, słomki zaplątujące się w sieci rybackie i plastikowe sztućce zalegające na wysypiskach. To problem, z którym mierzy się współczesny świat. Problem bardzo ważny, o czym świadczy ostatnia decyzja Unii Europejskiej.

Tekst: Anna Daniluk
Zdjęcie główne: Sagar Chaudhray/unsplash.com

Parlament Europejski przegłosował w środę zakaz sprzedaży i używania plastikowych, jednorazowych przedmiotów, takich jak kubki, talerzyki, sztućce, patyczki do uszu. To nowe, przyjazne dla naszej planety prawo, zacznie obowiązywać w 2021 roku. Wszystko po to, by jeszcze głośniej sprzeciwić się zanieczyszczaniu środowiska. Unijni urzędnicy zapewniają, że taką decyzją chcą też uświadamiać społeczeństwo całej Europy, o tym, jak wiele zagrożeń niesie ze sobą nadmierna produkcja plastiku.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, ponad 80 proc. zanieczyszczeń w morzu to plastik. Produkty objęte restrykcjami stanowią 70 proc. wszystkich śmieci w morzu. Mikroplastik często znajduje się w zjadanych przez nas rybach i owocach morza. Plastik bardzo często rani lub doprowadza do śmierci takich zwierząt jak foki, żółwie i ryby.

Źródło: PAP


© KUKBUK 2018