Ślónsko kuchnia dla hanysów - książki do wygrania - KUKBUK

Ślónsko kuchnia dla hanysów – książki do wygrania

Żury, hekele, wodzionki i bryje - Joanna Furgalińska czaruje nas śląską kuchnią.

Zdjęcia: materiały promocyjne

slaska kuchnia kukbuk

„Wejrzij, uworz, pojedz” – te słowa znajdziemy na okładce nowej książce Joanny Furgalińskiej „Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli”. Mało kto dziś pamięta, co to jest śląskie niebo, wajeczniki czy kubusz, autorka postanowiła więc przypomnieć przepisy pochodzące ze śląskiej tradycji kulinarnej – bogatszej, niż się powszechnie uważa. Kuchnia śląska odzwierciedla losy południowych regionów Polski, pojawiają się w niej dania biednej kuchni Górali Beskidzkich, oparte głównie na brukwi, ziemniakach i mleku, a także tłuste i energetyczne potrawy klasy robotniczej okresu rewolucji przemysłowej. Młode dziewczyny pracujące w pałacowych kuchniach uczyły się natomiast przepisów wyrafinowanej kuchni europejskiej i próbowały je później odtwarzać w swoich domach, adaptując do lokalnych możliwości – w ten sposób śląska kuchnia robotnicza pomieszała się z dworską.

slaska kuchnia kukbuk

„Ślónsko kuchnia” podzielona jest na 7 części – znajdziemy tu zupy, dania z mąki i kartofli, potrawy z mięsa, ryb, jarzyny, słodycze i dodatki. Każdy dział poprzedza śląskie powiedzenie, część dotyczącą zup otwiera cytat „Od kapusty chop je tusty, a ze żuru chop jak z muru”. Przepisy w książce zaprezentowane są w postaci wesołej infografiki – instrukcje napisane są po śląsku, natomiast wskazówką dla tych, którzy mają trudność ze zrozumieniem dialektu, są obrazki. Dociekliwi mogą także zajrzeć do dołączonego słowniczka. Na końcu książki znajdziemy również przelicznik miar oraz alfabetyczny spis przepisów, w którym wyróżnione są między innymi dania bezglutenowe i wegańskie.

Dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać śląską kuchnię przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są trzy książki Joanny Furgalińskiej. Wystarczy, że napiszecie pod tym artykułem, na które śląskie danie macie ochotę i dlaczego. Aby wczuć się w klimat, komentarz napiszcie po śląsku. Czekamy na wasze odpowiedzi i nie martwcie się, nie będziemy sprawdzać poprawności zapisu – liczy się wyobraźnia!

REGULAMIN

Zdjęcia: materiały promocyjne


© KUKBUK 2018