Rusza kampania „Stoliczku, nakryj się”. Każdy może pomóc! - KUKBUK

Rusza kampania „Stoliczku, nakryj się”. Każdy może pomóc!

Głód to problem nie tylko ludzi bezdomnych. W Polsce ponad półtora miliona ludzi żyje w skrajnym ubóstwie, jeszcze więcej jest tych, którzy bytują poniżej ustawowej granicy ubóstwa. Dziś możesz im pomóc!

Zdjęcia: materiały prasowe

stoliczku, nakryj się

Święta to czas dobrobytu i spełniania marzeń? Niestety, nie dla wszystkich. W Polsce wciąż są tacy, którym nawet w tym szczególnym czasie grozi głód – 1,6 miliona ludzi żyje w skrajnym ubóstwie, a 4,1 miliona poniżej ustawowej granicy ubóstwa. To osoby dysponujące kwotą mniejszą niż 514 złotych na miesiąc. Jak podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności, dotyczy to nie tylko ludzi bezdomnych, ale też tych, którzy pomimo osiągania pewnych dochodów codziennie toczą walkę i stają przed trudnymi wyborami. Czasem po zakupie leków i opłaceniu rachunków nie wystarcza im już na jedzenie.

Polskie Banki Żywności co roku pozyskują około 80 tysięcy ton dobrej żywności od rolników, producentów i sklepów, tym samym ratują ją przed zmarnowaniem. Następnie jest ona dystrybuowana, czyli dostarczana do potrzebujących – między innymi wychowanków świetlic, ognisk wychowawczych, towarzystw pomocy dzieciom, domów samotnej matki i jadłodajni. To jednak wymaga nakładów finansowych. Trzeba opłacić magazynowanie i transport żywności. Fundusze na ten cel będą zbierane podczas tegorocznej akcji „Stoliczku, nakryj się”. Inicjatywa ma również zwrócić uwagę Polaków na problem głodu w naszym kraju.

POLSKIE BANKI ŻYWNOŚCI

Do akcji można przyłaczyć się przez internet – wejśćna stronę www.bankizywnosci.pl i kliknąć „przekaż darowiznę”. Koszt uratowania 8 kilogramów żywności (można z tego przygotować aż 16 posiłków!), a więc jej odbioru, przechowania w specjalistycznych warunkach i dostarczenia, to tylko 1 złoty. By wesprzeć akcję, można skorzystać z zaproponowanych na stronie przeliczników:

– 15 złotych – posiłki dla 1 osoby przez 2 miesiące

– 30 złotych – posiłki dla 4-osobowej rodziny przez miesiąc

– 90 złotych – posiłki dla 12 dzieci przez miesiąc

Można też pomóc, kupując cegiełkę charytatywną na platformie Groupon.

POLSKIE BANKI ŻYWNOŚCI

© KUKBUK 2018