Mistrzowie na zamku - KUKBUK

Mistrzowie na zamku

Aż 32 kucharzy i tylko godzina gotowania, a wokół bardzo dużo koniaku. Jaki był finał konkursu L’Art de la cuisine Martell?

Zdjęcia: materiały prasowe

koniak martell kukbuk

W chwili gdy uczestnicy konkursu L’Art de la cuisine Martell wkładają czapki kucharskie, rozpoczyna się nowy rozdział w ich karierze. Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej bowiem daje duże pole do popisu kucharzom, którzy potrafią łączyć światowe trendy z tym, co najlepsze w polskiej kuchni. A scenerią tego najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego w Polsce są średniowieczne mury zamku Ryn na Mazurach.   

 

Wyjątkowe historie potrzebują niebanalnej oprawy, tym bardziej że każda z nich liczy sobie kilkaset lat. Pierwsze wzmianki o krzyżackim zamku w Rynie sięgają 1377 roku; dom koniaku Martell powstał w 1715 roku i niezmiennie zaskakuje mistrzowskim smakiem swoich trunków. Od 14 lat konkurs L’Art de la cuisine Martell pisze swoją historię, w której duch walki oraz chęć podzielenia się doświadczeniem zamieniają ryński zamek w arenę wyjątkowych emocji i kulinarnych zmagań.

koniak martell kukbuk
koniak martell kukbuk
koniak martell kukbuk

W tegorocznej edycji w szranki o zwycięski tytuł stanęło 16 dwuosobowych zespołów wyłonionych z ponad 50 polskich restauracji. Zawodnicy wystąpili w czterech turach i na skomponowanie każdego dania mieli godzinę. Kucharze wykazali się nie lada kunsztem, wykorzystując do przyrządzenia potraw świeżą brytyjską jagnięcinę (to temat przewodni tegorocznej edycji konkursu) i dobierając do nich najlepiej komponujący się wariant koniaku Martell: VS, VSOP lub XO.


Podczas uroczystej gali w deszczu kolorowego konfetti puchar Martell otrzymali Mateusz Bogdański i Artur Kuchnia z hotelu Heron w Gródku nad Dunajcem.


 

Jury pod przewodnictwem Pawła Oszczyka zachwyciły comber i antrykot jagnięcy z pieczoną szalotką i kolendrą oraz confit z karczocha, fenkułu i skorzonery. Po raz pierwszy w historii konkursu jury mogło docenić zdolności kulinarne kobiecego duetu. Diana Olechnowicz i Magda Wacek z warszawskiej restauracji Signature otrzymały Nagrodę Jury Koneserów.

 

– Ten konkurs pozwala wyłowić prawdziwe perły polskiej sceny gastronomicznej – mówi znany szef kuchni Karol Okrasa.

koniak martell kukbuk

Poza kulinarnym widowiskiem na publiczność czekało mnóstwo innych atrakcji, takich jak pokaz kuchni tajskiej, degustacja koniaków Martell oraz rozmaite warsztaty: przygotowywania sushi, komponowania koktajli, cukiernictwa i przyrządzania wołowiny, a także prelekcje specjalistów na temat biznesu restauracyjnego i możliwości jego rozwoju. Już nie możemy się doczekać jubileuszowej edycji za rok. Młodzi kucharze, ostrzcie noże!

 

Kiedy trzy zespoły jurorskie intensywnie pracowały, my z równym zaangażowaniem uczyliśmy się przygotowywać koktajle na bazie koniaku Martell. W odróżnieniu od innych koniaków w jego produkcji stosuje się metodę podwójnej destylacji jedynie sklarowanej części wina w tradycyjnych alembikach, co pozwala na wydobycie esencji wina zwanej eaux-de-vie. Używane do produkcji winogrona pochodzą z czterech najlepszych crus, czyli regionów prowincji: Borderies, Grande Champagne, Petite Champagne oraz Fins Bois, a beczki stosowane w procesie dojrzewania eaux-de-vie są wytwarzane z drobnoziarnistego drewna dębowego z lasów Tronçais. 

koniak martell kukbuk

© KUKBUK 2018