Misteria Paschalia w Wieliczce - KUKBUK

Misteria Paschalia w Wieliczce

Wielki Tydzień spędziliśmy na koncertach zakończonego wczoraj krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia. W tym roku patronem medialnym tego wyjątkowego wydarzenia był również KUKBUK. Największe wrażenie zrobił na nas wieczór w Kopalni Soli w Wieliczce, i to wcale nie ze względu na wydłubywanie soli z zakamarków podziemnej kaplicy.
wieliczka koncert kukbuk

Jest już tradycją, że wielkosobotnie koncerty w ramach festiwalu Misteria Paschalia odbywają się w położonej na głębokości 101 metrów kaplicy św. Kingi, miejscu wyjątkowym i pełnym uroku. Te koncerty mają swój odrębny, intymny charakter. Tym razem mogliśmy podziwiać zespół Mala Punica, który wystąpił w Krakowie po raz pierwszy. Muzycy zaprezentowali program „Missa cantilena” pochodzący z płyty o tym samym tytule, wydanej w 1997 roku przez francuską wytwórnię Erato. W podziemiach wielickiej kopalni zabrzmiały wielogłosowe ordinarium missae (stałe części mszy) w opracowaniu Matteo da Perugii i Antonia Zaccary de Teramo, a także autorów anonimowych.

Na bis muzycy powtórzyli anonimowe „Benedicamus Domino” o tanecznym wręcz charakterze. Kompozycjami „średniowiecznej awangardy” zespołowi Mala Punica udało się wprowadzić nas w odległą czasoprzestrzeń pełną subtelnych brzmień. Już rezerwujemy terminy na przyszłoroczną edycję festiwalu.

wieliczka koncert kukbuk

© KUKBUK 2018