"Kulinaria" w muzeum utraconym - KUKBUK

„Kulinaria” w muzeum utraconym

Obejrzyjcie dzieła sztuki, które przestały istnieć w czasie wojny.
muzeum utracone kukbuk

17 września 2015 roku na stronie Muzeum Utraconego zamieszczona zostanie nowa wystawa dzieł utraconych „Kulinaria”. Wśród 16 prezentowanych obiektów znajdą się nie tylko obrazy, ale i elementy zastawy czy meble. Kolekcja została przygotowana wraz z Wydziałem do spraw Strat Wojennych w MKiDN, a KUKBUK jest patronem tej smacznej wystawy.

 

Wśród prezentowanych obiektów znajdują się m.in. obraz Juliana Fałata „Chłopiec z brzoskwiniami”, który pochodził z Galerii Raczyńskich w Rogalinie czy przepiękna Waza z przykrywką z miśnieńskiej porcelany. Waza powstała ok. 1742 roku i charakteryzowała się wysoką nakrywką z niebanalnym uchwytem: mały nagi chłopiec wysypujący z kosza kwiaty. Właścicielem dzieła w chwili utraty było Muzeum Narodowe w Warszawie.


Prawdziwym rarytasem kolekcji jest obraz przedstawiający scenkę rodzajową „Kobieta marynująca korniszony” – to niezwykle rzadkie przedstawienie, właściwie niespotykane w sztuce europejskiej.


 

Projekt Muzeum Utracone realizowany jest od 2009 roku przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundację Sztuki SAR we współpracy z Ministerstwem Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Zadaniem Muzeum Utraconego jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego i szukanie możliwości dotarcia do zaginionych, w tym szczególnie w czasie II wojny światowej, obiektów kultury. Muzeum to prezentuje obiekty, których nie ma, stąd jego wirtualna forma. Elementem łączącym go z istniejącymi w realu muzeami jest fakt, że w ciągu roku na stronie pojawiają się 2-3 nowe wystawy.

muzeum utracone kukbuk
muzeum utracone kukbuk
muzeum utracone kukbuk
muzeum utracone kukbuk
muzeum utracone kukbuk
muzeum utracone kukbuk

© KUKBUK 2018