Kukbuk w Poznaniu: kreatywne zabawy dla dzieci - KUKBUK

Kukbuk w Poznaniu: kreatywne zabawy dla dzieci

Za górami, za lasami żyły owoce z warzywami…

Tekst i zdjęcia: Artur Chmielewski

zabawy dla dzieci kukbuk

W centrum Concordia Design odbył się szósty Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci Ene Due De. Z okazji premiery poznańskiego wydania wyjątkowego przewodnika po mieście – NIEMAPY – tegoroczna edycja festiwalu miała miejski charakter i koncentrowała się na Poznaniu, który dzieci mogą poznawać na wiele nieoczywistych sposobów.


Na festiwalu nie zabrakło atrakcji kulinarnych, o które zadbał KUKBUK. W naszej strefie pobudzaliśmy kreatywność najmłodszych i zachęcaliśmy ich do zabawy słowem przy tworzeniu wspólnej opowieści o jedzeniu.


 

Zaproponowaliśmy początek i koniec historii – wszystko, co znalazło się pomiędzy nimi, zależało od małych twórców i ich wielkiej wyobraźni. Opowieść, która była efektem tych działań, możecie przeczytać poniżej.


ZA GÓRAMI, ZA LASAMI ŻYŁY OWOCE Z WARZYWAMI…

Bardzo daleko stąd, za rzeką z lemoniady istniała bardzo kolorowa kraina, w której drzewa były z marchewki, a na ziemi leżał cukrowy dywan. Mieszkały tam owoce i warzywa: brokuł Bartek, truskawka Tosia, marchewka Monika, pomidor Pola i jej brat Piotrek. Mieszkali sobie na drzewach, na krzakach, a niektóre były na ziemi, bo spadły. Pomidory uwielbiały plotki, brokuły lubiły czytać, marchewki pływać po rzece lemoniadowej, a truskawki najbardziej lubiły rysować.

To była paczka prawdziwych superbohaterów; Bartek, Tosia, Pola, Piotrek, Monika pomagali innym warzywom, inne warzywa pytały, czy im się chce. Brokuł Bartek mówił, że kocha pomagać innym owocom i warzywom. Pomidor był silny, więc łapał owoce, kiedy spadały z drzew. Paczka nazywała się Bartek i spółka, ponieważ to Bartek prowadził spółkę i był z tego bardzo dumny. I dobrze, bo pomaganie innym to superrzecz. A owoce i warzywa są super, bo mają witaminy.


 

Powstała również druga bajka, krótsza i trochę inna, przeczytajcie sami.


Jest taka kraina, w której je się tylko słodycze i fast food, ja mieszkam w takiej krainie. Bardzo chciałabym spróbować warzyw, ciekawe, jak smakują. Niedawno w naszej stolicy Cukier Czymko otworzyli budkę z lodami, jest tam jeden nieznany nikomu smak. Wszyscy mówią, że pochodzi on z krainy Warzywniak, chyba spróbuję kiedyś tego smaku.

Takie były to przygody, a teraz chodźmy na lody.


 

Wielką popularnością cieszyła się gra w kulinarną ciuciubabkę – dzieci z zamkniętymi oczami odgadywały smaki owoców i warzyw, a przy okazji dowiedziały się sporo o ich pochodzeniu i właściwościach odżywczych. Każdy maluch mógł skomponować swój zdrowy posiłek – na papierowych, ogromnych talerzach wyklejaliśmy i rysowaliśmy ulubione potrawy, a następnie stworzyliśmy wystawę wszystkich wspólnych prac. Musimy przyznać, że niektóre połączenia spodobały nam się tak bardzo, że kto wie, czy nie wykorzystamy ich w kolejnych numerach KUKBUK-a.

zabawy dla dzieci kukbuk
zabawy dla dzieci kukbuk
zabawy dla dzieci kukbuk
zabawy dla dzieci kukbuk

Szczególne podziękowania za wspólną zabawę należą się Lili i Seni z Leszna oraz Natalce i Jagodzie – dziewczyny skradły nasze serca nie tylko kreatywnością przy pisaniu bajki, lecz także pogodnym usposobieniem i apetytem na życie.

 

Było kreatywnie i smacznie. Do zobaczenia za rok.


© KUKBUK 2018