Dobra wołowina nie musi być droga! - KUKBUK

Dobra wołowina nie musi być droga!

Akademia Smaku Sokołów po raz kolejny odkryła nieco kulisy powstawania dobrego mięsa.
sokolow akademia smaku kukbuk

Tym razem zaprosiła kilkunastu blogerów na warsztaty kulinarne do Koła, do zakładu zajmującego się przetwarzaniem wołowiny. I choć w Polsce nie ma silnej tradycji hodowania bydła na mięso, to Sokołów stara się to zmienić przekonując rolników do hodowli takich ras jak Limousine, Charolaise czy Hereford. Ich mięso jest bowiem wybitne.

sokolow akademia smaku kukbuk

Ubrani od stóp do głów w ochronne stroje, z maseczkami na twarzach, jednorazowymi czepkami na głowach, naciągniętymi na dłonie gumowymi rękawiczkami, po przejściu przez dezynfekujące obuwie bramki, uczestnicy warsztatów mogli nie tylko obejrzeć linie produkcyjne, na których w sterylnych warunkach dzieli się wołowe tusze, przygotowuje kabanosy czy rostbefy ale także dowiedzieć się więcej o sezonowaniu, czy też dojrzewaniu mięsa wołowego  – procesie, który ma ogromne znaczenie dla jego smaku.

sokolow akademia smaku kukbuk

Trwa od 10 dni do nawet 6 tygodni. Może być na sucho, gdy mięso trzyma się bez opakowania w stałej, niskiej, temperaturze i wilgotności lub przeciwnie: zamknięte w szczelnym opakowaniu próżniowym. – W obu przypadkach mięso odpoczywa i się rozluźnia. Zaczynają też działać enzymy poprawiając kruchość, soczystość i smak – mówił Paweł Nowak, dyrektor zakładu.

Zachęcał przy tym, by próbować nie tylko tych najbardziej popularnych rodzajów wołowiny jak: polędwica, antrykot czy rostbef, ale także mniej znanych jak: baweta czy łata, z angielska zwana flank steak. – Są równie smaczne, a do tego sporo tańsze – mówił Nowak. Z kolei Dominik Moskalenko, szef kuchni i doradca kulinarny Sokołowa, podkreślał, by nie uciekać od wołowiny poprzerastanej tłuszczem. – To właśnie ta „marmurkowatość” jest kwintesencją smaku. Sprawia, że po upieczeniu mięso jest delikatne, kruche i aromatyczne – mówił krojąc kolejne porcje antrykotu i wrzucając je na grilla. Wszyscy uczestnicy warsztatów przyznawali mu rację zajadając się chwilę potem soczystymi stekami, podawanymi z zielonymi i białymi szparagami. Aż nie chciało się wstawać od stołów.

akademia smaku sokolow

© KUKBUK 2018