Czekoladowe warsztaty w pracowni E. Wedla - KUKBUK

Czekoladowe warsztaty w pracowni E. Wedla

Miłośnicy czekolady, nadchodzi wasz czas! Do najbardziej spostrzegawczych czytelników strony internetowej magazynu KUKBUK Święty Mikołaj przyszedł w tym roku nieco szybciej.

Zdjęcia: Jessica Nadziejko/Zuza Rożek

Zwycięzcy naszego konkursu, przygotowanego we współpracy z firmą E. Wedel, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych w nowo otwartej pracowni czekolady przy ulicy Szpitalnej w Warszawie.

Z dużej liczby zgłoszeń wyłoniliśmy sześciu szczęśliwców, którzy pod czujnym okiem maestro czekolady Janusza Profusa i mistrzyni czekolady Joanny Profus mogli własnoręcznie przygotować czekoladowe słodkości. Każdy z uczestników czym prędzej założył przygotowany fartuch, zakasał rękawy i z radością zabrał się do tworzenia małych dzieł sztuki.

Organizatorzy przygotowali kilogramy mlecznej, białej i gorzkiej czekolady. Metalowe miseczki po brzegi wypełnili orzechami laskowymi, pistacjami, marcepanem, pokruszonymi wafelkami oraz czekoladową posypką.

Na pierwszy ogień, pasjonaci czekolady wzięli czekoladowe trufle. Dzieląc się na cztery dwuosobowe grupy, przygotowali je w wersji kawowej z nutką whisky oraz różanej. Przez cały czas uważny maestro mówił o różnych pomocnych trikach ułatwiających przygotowanie idealnych wyrobów czekoladowych. Czujnym oczom KUKBUK-owych wysłanników nie umknęło, że warsztatowicze notowali każdą cenną radę, aby bez problemu odtworzyć wszystko w warunkach domowych.

Bardzo ważnym etapem przygotowywania pralinek jest temperowanie czekolady, czyli proces wyrównywania temperatury. Z tak starannie przygotowanego produktu powstało kilkanaście wyjątkowych tabliczek czekolady. Uczestnicy uwolnili fantazję i uzupełnili je o wszystkie jadalne dodatki.

Oczywiście pralinki nie istnieją bez bogatego wnętrza. Następnym punktem naszego warsztatowego planu było wypełnianie przygotowanych pralinkowych form musami o smaku malin, nugatu, czekolady z szampanem, orzechów włoskich i spirytusu oraz wyrafinowanej gorzkiej czekolady. Gotowe pralinki obtoczone zostały w dodatkowej porcji rozpuszczonej czekolady, pokruszonych wafelkach, surowym kakao oraz czekoladowej posypce.

Nie możemy nie wspomnieć, że biegające pomiędzy uczestnikami redakcyjne elfy również starały się osłodzić sobie ciężką pracę. Przetestowały każdy rodzaj nadzienia. Niestety wybór bohatera wieczoru był niemożliwy, wszystkie okazały się nadzwyczaj smaczne.

Każdy opuścił pracownię z ogromna torbą słodkości, świątecznych prezentów od firmy E. Wedel oraz KUKBUK-owych dobroci.

Jeżeli nie udało wam się wziąć udziału w naszym konkursie, nie martwcie się nic straconego! Pracownia Wedla jest otwarta dla was każdego dnia. Pełną ofertę warsztatową znajdziecie na stronie internetowej Pijalni Czekolady E. Wedla. Prezentowy Voucher na warsztaty w pracowni Wedla uszczęśliwi każdego fana czekolady!


© KUKBUK 2018