Postanowienie numer 1 – zero waste, czyli jak nie marnować jedzenia - KUKBUK

Postanowienie numer 1 – zero waste, czyli jak nie marnować jedzenia

Według danych Eurostatu rocznie marnujemy aż 9 mln ton jedzenia. Czy można temu zaradzić?

Artykuł promocyjny
Zdjęcie główne: Sylvie Tittel

Jak podaje Polska Federacja Banków Żywności, co trzeci Polak przyznaje się do wyrzucenia jedzenia. Zachęcani  promocjami kupujemy zbyt dużo produktów, których nie potrafimy odpowiednio przechowywać. Wśród najczęściej marnowanych wymienia się: pieczywo, wędliny i mięsa, warzywa, mleko i sery.

 

Co zrobić, by marnować mniej?

  1. Planowanie zakupów

Przede wszystkim należy planować zakupy.  Warto znaleźć czas, by zastanowić się, które produkty i w jakiej ilości rzeczywiście będą nam potrzebne. W organizacji  wesprzeć nas może multimedialna lodówka Family HubTM marki Samsung. Jest wyposażona w ekran dotykowy, który umożliwia sprawne tworzenie list i harmonogramów. Rozwiązanie View Inside, bo o nim mowa, pozwala podczas zakupów upewnić się co jest w lodówce. Jeśli nie mamy pomysłu co zjeść – Family HubTM podpowie, co można przygotować mając do wyboru produkty, które w niej leżą.

 

  1. Odpowiednie przechowywanie

Świeżość potraw zapewni nam właściwe przechowywanie. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Mniejsze produkty i te z krótkim terminem przydatności ustawiamy w dobrze widocznych miejscach, aby o nich nie zapomnieć. Warto też oznaczać daty otwarcia opakowań. Brzmi jak dodatkowa praca? Niekoniecznie. Lodówka Family HubTM,  sama przypomina  o końcu ich przydatności.

Szczególnie należy pamiętać o roli zamrażalnika. Mrożone mięso, wędliny czy chleb mogą dzięki temu zachować świeżość nawet przez kilka miesięcy. W lodówce ze specjalną strefą Flex ZoneTM sami ustawiamy odpowiedni tryb i decydujemy, czy potrzebujemy więcej przestrzeni chłodzącej czy mrożącej. Dzięki temu możemy zyskać dodatkowe miejsce w zależności od naszych potrzeb.

  1. Food sharing

Trend Zero Waste staje się coraz popularniejszy. Powstają inicjatywy pozwalające dzielić się żywnością, której sami nie jesteśmy w stanie zjeść. W wielu polskich miastach tworzone są Jadłodzielnie, czyli ogólnodostępne punkty umożliwiające oddanie niewykorzystanego jedzenia. W specjalnych lodówkach, postawionych na osiedlach, bazarach czy uczelniach możemy zostawiać lub zabierać produkty spożywcze, które inaczej mogłyby zostać zmarnowane.

Racjonalne kupowanie, odpowiednie przechowywanie oraz dzielenie się jedzeniem, które nam zostało, pozwoli znacznie zmniejszyć skalę marnowania żywności.


© KUKBUK 2018