Pieniążek – nowy ulubieniec blogerek kulinarnych - KUKBUK

Pieniążek – nowy ulubieniec blogerek kulinarnych

Roślina doniczkowa popularna w czasach PRL-u szturmem zdobywa Instagram. Czy jak zwykle chodzi o pieniądze?

Tekst: Gaja Kuroń
Zdjęcia: Wojtek Kmita, Basia Starecka, materiały prasowe sopockiej kwiaciarni Floks

kukbuk pieniazek

Były już kaktusy i wysyp paprotek, czas na pieniążka (łac. Pilea peperomioides). Niektórzy mogą pamiętać tę roślinę ze szkolnych parapetów i z rodzinnych kredensów. Czemu zawdzięcza swój powrót i nowe życie w internecie?

Pilea pochodzi z Chin i podobno zapewnia pieniądze oraz spokój w domu. Ma też piękny, dekoracyjny pokrój i jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji.

– Historia tej rośliny jest bardzo interesująca. W latach 50. sprowadzono ją z Chin do Norwegii, gdzie szybko stała się popularna. Dwadzieścia lat później pilea była już najpopularniejszą rośliną na Wyspach Brytyjskich – tłumaczy Denis Zaykovskiy, właściciel kwiaciarni Floks w Sopocie, jednej z niewielu, które mają pileę w ofercie. – Ciekawostką jest to, że pieniążka nie kupowano w kwiaciarniach, tylko przekazywano sobie jego pędy z ręki do ręki – dodaje.

Popularność pieniążka rośnie, dlaczego zatem tak trudno znaleźć go w kwiaciarniach?

– W Polsce w ogóle trudno dostać modne rośliny. Generalnie sklepy kupują towar na giełdach i niestety rzadko miewają coś nowego i ciekawego. Właścicielom kwiaciarni nie chce się szukać nowości, wolą zainwestować w popularne rośliny doniczkowe – tłumaczy Denis Zaykovskiy.

 

kukbuk smells like spells
roslinki kukbuk

Jak wygląda pieniążek? Ma skórzaste i trawiastozielone liście w kształcie monet oraz brązową, lekko zdrewniałą łodygę, przypominającą nieco palmę. Ma dwie duże zalety: szybko się rozmnaża i nie wymaga częstego podlewania – zamiast kąpieli wystarczy mu odrobina wody. I tylko półcień, a nie pełne słońce.

– Pielęgnacja pieniążka nie jest trudna, warto jednak zadbać o drenaż w doniczce, żeby nie było mu ani za sucho, ani za mokro. Często po zasadzeniu roślina potrzebuje aklimatyzacji. Należy ją wtedy obserwować. Jeżeli czuje się dobrze, szybko zyskuje radosny wygląd – przekonuje właściciel sopockiego Floksa. A o ten nam głównie chodzi nie tylko w Dzień Kobiet.

 

kukbuk pieniazek pilea

© KUKBUK 2018