Niezłe sploty, czyli nakryj sobie - KUKBUK

Niezłe sploty, czyli nakryj sobie

W krateczkę albo w róże, śnieżnobiały jak z reklamy proszku do prania, wyhaftowany przez babcię... Oj, lubimy sobie rozpostrzeć go pod talerzem. Po co nam obrus? Bo to jasny komunikat, trochę podobny do dress code’u. Biały obrus jak white tie oznacza pełną galę, stany pośrednie (hafty, żakardy, nadruki i inne) znaczyć mogą wiele.
niezle sploty kukbuk

Na przykład że lubimy piękne przedmioty, doceniamy kunszt i wspieramy rzemiosło, że nie jesteśmy minimalistami i lubimy puścić oko do tradycji (w końcu wychowaliśmy się przy nakrytych obrusami stołach), że lubimy, żeby talerz nie dzwonił w blat przy stawianiu ani nie ślizgał się po stole.

Temat obrusu – czasami zupełnie niekonwencjonalnego – powraca na warsztatach i w umysłach młodych, zdolnych, kreatywnych. Nakryjmy sobie.

FABRIQA

Polski len, bawełna, żakard spleciony we wzory obmyślone przez dizajnerski duet Ewa Nowakowska i Małgorzata Gajewicz. Obrusy z Fabriqi przypominają trochę to, jak w latach 80. na podwórkach nuciło się angielskojęzyczne przeboje – trochę słów i motywów znamy, resztę sobie donucimy albo zamarkujemy. A jak to cieszyło! A jak chwytało za serce! I dzisiaj też chwyta. We wzorach Fabriqi przewijają się cytaty z polskiego folkloru – jodełki, jelenie, rozetki. Całość złożona ze smakiem. Większość obrusów jest dwustronna, wszystkie wyroby pochodzą z polskich manufaktur.

niezle sploty kukbuk
Dostępne na: fafarafa.pl, dizajndot.pl, folkownia.pl; ceny: od 280 zł za obrus

SKLEP KAPRYS

Ostatnio (czyli wczoraj) miałam okazję porozmawiać z Urszulą Kropiwiec, dyrektorką warszawskiego oddziału Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia, który właśnie zamyka się po przeszło dwudziestu latach działalności w Polsce. To było bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego dosyć gwałtownie dopadła mnie myśl (zasugerowana przez rozmówczynię), że w czasach 2.0 nie warto już utrzymywać wielkich struktur, takich jak biura, zespoły, roczne programy. Że miękkie projekty, szybkie reagowanie na potrzeby, pojawianie się tam, gdzie trzeba, może być skuteczniejsze. Z podobnych założeń wyrasta mała, czarująca żoliborska inicjatywa Sklep Kaprys. To spontaniczny twór, który wychyla się z sieci i znika. Powstał z potrzeby podzielenia się ze znajomymi (bliższymi i dalszymi) znaleziskami vintage. Kaprys na razie działa na Facebooku, premierę live miał podczas niedawnych Targów Rzeczy Ładnych. Mnie w oko wpadł, a jakże, przepiękny vintage’owy obrus w kurki. Ceny od 50 zł.

 

niezle sploty kukbuk

LONGSTORY

Wspaniała inicjatywa warszawskich graficzek, ekspertek od sitodruku związanych z Pracownią Wschodnią. Papier, z którym pracują na co dzień, podmieniły na materiały z organicznych farm z Turcji i Indii. Tkaniny mają certyfikat Global Organic Textile Standard, a wzory są drukowane farbami o niskiej zawartości związków chemicznych. Dizajnerki z Longstory eksperymentują też z barwnikami pozyskiwanymi bezpośrednio z polskich łąkowych chwastów! Zasadniczo Longstory działała jako manufaktura chust i szali, ale dzięki pokaźnym wymiarom ich projekty mogą otulić nie tylko szyje, ale i stoły. Piękne wzory z rasowym miejskim sznytem: zmiksowane motywy z tatuaży, liski chytruski, motywy architektoniczne.

niezle sploty kukbuk
niezle sploty kukbuk
Na fanpejdżu znajdują się informacje o najbliższych kiermaszach, na których dostępne będą chusty, w styczniu otwarcie e-sklepu! Ceny: od 180 zł do 290 zł (w wersji z jedwabiu).

CHIARASTELLA CATTANA

Na koniec coś ze światowej beczki. Podczas ostatniej przebieżki po Wenecji (wspaniałej!) przy okazji oglądania biennale sztuki (miejscami wspaniałego!) znów udało mi się zgubić. A od tego już tylko krok do przygody. Moją było znalezienie, zamiast właściwej drogi, niesamowitego butiku Chiarastella Cattana, który przyprawia o zawrót głowy nie tylko najbardziej zatwardziałe gospodynie. Na mniej więcej pięćdziesięciu metrach kwadratowych zebrano wszystko, co da się wymyślić dla domu i wykonać z materiału – kuchenne łapki, serwetki, pokrowce, poduszki, narzuty i – tak, tak – obrusy. Luźno inspirowane weneckimi motywami, wykonane z lnu. Przepiękne.

niezle sploty kukbuk
niezle sploty kukbuk

© KUKBUK 2018