Najprostszy włoski obiad: makaron z masłem i parmezanem - KUKBUK

Najprostszy włoski obiad: makaron z masłem i parmezanem

Ascetyczne danie na uspokojenie żołądka po świętach.
Bartek Kieżun

Bartek Kieżun

Krakowski Makaroniarz
Bartek Kieżun, z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Publikuje w magazynie KUKBUK, stale współpracuje z Radiem Kraków. Jako kucharz gotuje, karmi, prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje na konkursach kulinarnych. Autor książki „Italia do zjedzenia"

makaron maslo parmezan kukbuk

Przepis na ten sos znalazłem w samolocie! Ściślej przepis był w książce, a ta była w samolocie – tak się złożyło, że ja również w nim byłem. Jako że gapienie się przez okno jest super przez kwadrans, musiałem czymś zająć ręce i oczy. I znalazłem…

A była to jedna z tych sytuacji, kiedy czytam przepis i oczom nie wierzę. Receptura wręcz ascetyczna. Lubię, kiedy składników nie jest za wiele, ale to nawet według mnie było poniżej minimum. Na przemian patrzyłem to w książkę, to w okno – i marzyłem, by spróbować sosu powstałego z dwóch składników: masła i parmigiano reggiano. Tyle że później wysiadłem z samolotu, książkę odłożyłem na półkę i zapomniałem o sprawie.

Kiedy mi się przypomniało, okazało się, że mam w lodówce wszystko, co niezbędne do przygotowania tego obiadu minimum. Nabyte na Kleparzu świeże tagliatelle, pierwszorzędny ser i masło. Zabrałem się do dzieła. Kiedy skończyłem, zanurzyłem widelec w makaronie i spróbowałem. Powiem krótko: był to najsmaczniejszy kęs od dawna. Opędzlowałem więc miskę bez zastanowienia, a na jutro planuję powtórkę!

Myślę, że i na wasze zmęczone bożonarodzeniowym obżarstwem żołądki ów przepis zadziała jak balsam. A jeśli z waszymi żołądkami w porządku, to może nie macie czasu na gotowanie w przedsylwestrowym zamieszaniu? Tak czy siak: do dzieła!

makaron maslo parmezan kukbuk

Najprostszy włoski obiad: makaron z masłem i parmezanem

2 porcje a

Makaron gotujemy al dente. Masło ze szczyptą soli roztapiamy w rondelku, a ser ścieramy na tarce. Makaron odcedzamy niezbyt dokładnie. Wrzucamy go z powrotem do garnka, wlewamy gorące masło, wsypujemy ser i energicznie mieszamy. Natychmiast podajemy!


© KUKBUK 2018