Najlepsze książki na jesień. Znacie ciekawsze? - KUKBUK

Najlepsze książki na jesień. Znacie ciekawsze?

Otuleni kocem, grzejąc się herbatą malinową, delektujemy się aromatem świeżo wydrukowanych książek. To nasza wizja idealnej jesieni. Chcemy się nią z wami podzielić, dlatego przedstawiamy osiem najciekawszych – naszym zdaniem – premier literackich, które rozświetlą długie jesienne i zimowe wieczory.

Tekst: Redakcja
Zdjęcie główne: Anthony Tran, unsplash.com

1. Manuela Gretkowska, „Poetka i książę”
Ona – dopiero wchodząca w życie, spontaniczna i radosna poetka. On – starszy o 30 lat, intelektualista o smutnych oczach, książę emigracji. W 1957 roku Agnieszka Osiecka jedzie do Paryża. W walizce przemyca opowiadanie narzeczonego, Marka Hłaski, by przekazać je szefowi paryskiej „Kultury”. Jerzy Giedroyc jest olśniony – nie tylko talentem młodego pisarza, ale też zjawiskową poetką. Jedzie za nią do Londynu. Tylko po to, by wręczyć jej fiołki.

Premiera: 1 października.

2. Michael Bierut, „Raz mnie widzisz, raz nie widzisz i inne eseje o dizajnie”

Kto mógłby być lepszym przewodnikiem po świecie współczesnego projektowania graficznego, dizajnu i reklamy, jeśli nie jeden z najważniejszych współczesnych projektantów, były przewodniczący AIGA (American Institute of Graphic Arts), partner w największej na świecie niezależnej agencji projektowej Pentagram i uczeń legendarnego Massima Vignellego? Głos Bieruta jest zaskakujący, błyskotliwy, wnikliwy: od opowieści o pierwowzorach postaci serialu „Mad Men”, przez fascynującą relację z pracy przy kampanii prezydenckiej Hillary Clinton, po naukę, jaką na temat projektowania autor wyciągnął z serialu „Rodzina Soprano”.

Premiera: 9 sierpnia.

3. Wojciech Mann, „Artysta. Opowieść o moim ojcu”
„Jakby na przekór oficjalnie dominującej szarzyźnie i brakowi fantazji tamtych lat jego obrazy uderzały feerią kolorów i śmiałością ich zestawiania”, pisze o swoim ojcu Wojciech Mann. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarzy muzycznych tak szkicuje portret malarza, lwowiaka, stałego bywalca SPATiF-u. To dzięki niemu w Kazimierzu Mannie dostrzegamy niezależnego artystę, buntującego się przeciw peerelowskiej rzeczywistości.

Premiera: 26 listopada.

4. Rafał Księżyk, „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”
Trzeba sobie radzić, stwierdza autor. A skoro uwiera nas i osacza kultura, można ją wywrócić. Tylko jak to zrobić? I za jaką cenę? Podpowiedzi dostarcza ten błyskotliwy esej, którego bohaterowie na szok nowoczesności odpowiadają szykiem.

Premiera: 24 października.

5. Jarosław Dumanowski, Magdalena Kasprzyk-Chevriaux, „Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej”
Podczas gdy dzisiejsi szefowie kuchni prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych przepisów, śmiało możemy sięgnąć do zapomnianej przeszłości. Bo jak pisał osiemnastowieczny historyk Jędrzej Kitowicz, tylko coś bardzo starego może wydawać się nowe.

Premiera: 14 listopada.

6. Wiesław Myśliwski, „Traktat o łuskaniu fasoli”
Drugie wydanie fenomenalnej powieści, której konstrukcja opiera się na spotkaniu dwóch osób. Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne przeżycia z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Piękna, mądra książka, do której chce się powracać.

Premiera: 29 października.

7. Maria Wilczek-Krupa, „Górecki. Geniusz i upór”
Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem, na przekór wszystkim. Biografia Henryka Mikołaja Góreckiego jest opowieścią o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji.

Premiera: 3 grudnia.

8. George Saunders, „Lincoln w Bardo”
Wojna secesyjna zbiera śmiertelne żniwo. Pewnego zimowego dnia zabiera też chłopca imieniem Willie, 12-letniego syna prezydenta Abrahama Lincolna i jego żony Mary. Ona zamyka się w sobie. On rozpoczyna conocne wędrówki do grobowca. Rozdarty między rozpaczą po stracie syna a odpowiedzialnością za kraj i obywateli, chce trwać w złudzeniu, że dziecko wciąż jest z nim. Osieroconego rodzica obserwują zjawy, wśród których jest również Willie.

Premiera: 3 września.


© KUKBUK 2018