Najciekawsze wydarzenia w styczniu - KUKBUK

Najciekawsze wydarzenia w styczniu

Gdzie się schronić przed atakiem zimy? My wybieramy kina, galerie – i oczywiście jedzenie!

Tekst: Magda Malicka
Zdjęcie główne: Unsplash.com / Janis Rozenfelds

Premiera filmu Kingi Dębskiej „Zabawa, zabawa”, cała Polska, 4 stycznia

Na początku stycznia do kin wchodzi nowy film Kingi Dębskiej. Reżyserka, nagrodzona między innymi Złotym Lwem za poprzedni obraz „Moje córki krowy”, tym razem wzięła na warsztat temat alkoholizmu. Bohaterkami są trzy kobiety – prokurator, studentka i ordynator szpitala dziecięcego. Choć piją z różnych powodów, w życiu każdej z nich dochodzi do momentu, gdy muszą się skonfrontować z narastającym problemem. Temat poważny, ale Kinga Dębska zdradziła, że dramat starała się przełamać typowym dla siebie czarnym humorem.

Noworoczne szabatowe śniadanie, Kraków, 5 stycznia

Ci, którzy pragną smacznie przywitać pierwszy noworoczny weekend, mogą w sobotni poranek wziąć azymut na Kraków. Na szabatowe śniadanie i porcję dobrej muzyki zaprasza kawiarnia Cheder. Miejsce warte odwiedzenia, bo oprócz dobrej kawy i bliskowschodniej kuchni jest to także centrum kultury żydowskiej. W lokalu znajduje się też czytelnia z kilkuset tytułami o tematyce żydowskiej. Na szabatowe śniadanie zjemy między innymi domowe bajgle z za’atarem oraz pieczone grejpfruty z imbirem i jogurtem waniliowym. O oprawę muzyczną zadba krakowski DJ Lou Lens. Do tego dobra kawa i lampka wina musującego na noworoczny toast. Tak można wchodzić w nowy rok! Śniadanie potrwa od 10:00 do 13:00.

 

Wnętrze kawiarni Cheder / fot. materiały prasowe

IV Spotkanie Piernikarskie, Kamieniec, 6 stycznia

Myślicie, że czas pierników kończy się wraz ze świętami? Błąd! W wypadające w tym roku w niedzielę Święto Trzech Króli Pałac Kamieniec – laureat drugiej edycji KUKBUK Poleca – po raz czwarty zaprasza nas do świata pierników i pierniczków! A my mamy przyjemność objąć to wydarzenie patronatem. Poznamy bogate tradycje piernikarskie Dolnego Śląska, będziemy się zajadać piernikami w każdej możliwej wersji, a podczas warsztatów zbudujemy piernikowe domki i zabawimy się w lukrowanie. Wszystko to w bajecznym otoczeniu zabytkowego pałacu.

 

Ukulturalnianie się to jedno z naszych postanowień noworocznych. Zobaczcie dlaczego!

Konferencja Wino i Historia, Warszawa, 11 stycznia

Jeśli kochacie wino, nie może was zabraknąć 11 stycznia w Klubie Historii i Kultury Wina przy warszawskim oddziale Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Już po raz czwarty odbędzie się tam konferencja naukowa poświęcona… dosłownie wszystkiemu, co związane z winem. Będzie można przyjrzeć się temu trunkowi od strony czysto teoretycznej. Wystąpią specjaliści rozmaitych dziedzin, którzy opowiedzą o winie w literaturze, filmie i sztuce, przybliżą rolę tego trunku w religii, polityce oraz szeroko pojętym życiu społecznym. Posłuchamy też o bogatej historii wina w Polsce, jego zastosowaniach w kuchni, a także związanych z nim aspektach zdrowotnych.

fot. Unsplash.com / Patrick Fore

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, cała Polska, 13 stycznia

W drugą niedzielę nowego roku przyozdobimy kurtki i płaszcze słynnymi serduszkami! Z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariusze w całym kraju będą zbierać fundusze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.Finałowi jak zawsze towarzyszyć będą imprezy, koncerty i kiermasze w całym kraju – pełną listę wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W ramach Finału WOŚP będzie można udzielić wsparcia także poprzez przekazanie darowizny kanałami elektronicznymi. Po raz dziewiętnasty uruchomiony zostanie też serwis aukcji internetowych. KUKBUK również będzie miał swój udział we wspieraniu WOŚP! Na naszych aukcjach charytatywnych znajdziecie „Sezonówki” z autografami znanych przyjaciół KUKBUK-a – na przykład Davida Gaboriaud oraz pięknie oprawione grafiki autorstwa Magdy Pilaczyńskiej – założycielki marki Look At Me Plates i naszej redakcyjnej koleżanki.

Wszystkie przedmioty wystawione przez KUKBUK można licytować poprzez na stronę www.aukcje.wosp.org.pl.  

„Sezonówki” to oryginalny przewodnik po porach roku i smakach natury, których urodzaj przypada na konkretny czas / fot. materiały prasowe KUKBUK
Grafika Magdy Pilaczyńskiej "Lato" - do kupienia na aukcji charytatywnej WOŚP / fot. materiały prasowe KUKBUK
Magda Pilaczyńska - graficzka i założycielka marki Look At Me Plate / fot. materiały prasowe KUKBUK

Skandynawska zima. Prelekcje i warsztaty – Kolory Bałtyku, Gdańsk, 13 stycznia

Kto ma ochotę na odrobinę hygge? Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na spotkanie z zimową Skandynawią. Będą pachnące szafranem, cynamonem i glöggiem szwedzkie smakołyki i dekorowanie pierniczków. Znawcy tematu zaserwują nam opowieści o islandzkich trollach oraz fińskich zwyczajach zimowych i bożonarodzeniowych. Podczas warsztatów nauczymy się robić wnętrzarskie ozdoby w stylu skandynawskim, a głodni wiedzy będą mieli okazję poznać podstawy języka norweskiego.

 

A tu znajdziecie nasze sposoby na hygge po polsku.

fot. Unsplash.com / Evelin Horvath

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Wyspiański”, Kraków

Stanisław Wyspiański to jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich artystów XX wieku. Był malarzem, rysownikiem, grafikiem, poetą, dramatopisarzem, scenografem, reformatorem teatru, architektem – przez większość życia związanym z Krakowem. Za życia podarował tamtejszemu Muzeum Narodowemu swoje projekty witraży do okien katedry krakowskiej. Po śmierci artysty w 1907 roku powołano specjalny komitet złożony z najwybitniejszych artystów i znawców sztuki, by zajął się gromadzeniem w MNK spuścizny po wieszczu. Dziś kolekcja liczy około 900 pozycji. Ponad połowę z nich możemy podziwiać na otwartej w listopadzie 2017 roku wystawie „Wyspiański”. Wśród eksponatów znalazły się między innymi rzeźby, grafiki i ilustracje do książek, a także najsłynniejsze pastele – portrety śpiących dzieci i „Macierzyństwo”.

W styczniu – z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy urodzin artysty – możemy nie tylko obejrzeć wystawę, ale też wziąć udział w towarzyszących jej wydarzeniach: spotkaniu z twórcami wystawy oraz wykładzie poświęconym życiu i działalności Wyspiańskiego .

Stanisław Wyspiański, Macierzyństwo, 1905 / fot. Wikimedia.org / domena publiczna

© KUKBUK 2018